Yüksek Tansiyonu Düşürmek

Kan basıncı damarın duvara yaptığı basınçtır. Bu basınç gün içinde belli zamanlarda düşebilirde yükselebilir de. Hipertansiyon ailevi bir hastalıktır. Bunu dışında şişmanlık, şeker hastalığı, hareketsizlik, çok yağlı ve bol kalori çok tuzlu yiyecekler yemek ve birde sebze ve meyveyi az yemek kan basıncın yükseldiği durumlarda;

Şişman bireylerin zayıflaması gerekiyor zayıflayarak da kan şekeri dengede tutulabilir. Bunun içinde sebze ve meyveden zengin yağdan fakir besinle tuzdan da kısıtlı besinle beslenmek gerekir. Tam tuzsuz olmamalı yoksa vücuttaki tuz oranı düşer bu yüzden yemeklere katılan tuz oranımız kısıtlı olmalı.

Alkol alınmamalı eğer bırakılamıyorsa çok az içilmeli.

Sigara içiliyorsa sigaranın kesinlikle bırakılması gerekiyor. Sigara bıraktıktan belli bir süre kan basıncında normal gelişmeler görülebiliyor.

Düzenli olarak egzersiz de yapılması gerekiyor. Egzersiz sonucu kandaki kolesterol ve yağ oranında düşüş görülür. Mesela günde 30 yada 40 dakika açık havada yürüyüş iyi gelir.

Stres kan basıncını önemli ölçüde olumsuz etkiler. Bu yüzden biraz daha sakin ortamlar ve stresin olmadığı ortamlar tercih edip mümkün olduğunca stresten uzak durmalıyız.

Eğer kan basıncı çok yüksek değilse yada kalpte kan basıncını artıran başka nedenler de yoksa yukarıdaki sayılanlarla denge altına alınabilir. Fakat düşmeyen yüksek tansiyonumuz varsa b unu mutlaka ilaç tedavisi ile kontrol altına almalıyız. Aksi takdirde ilerlemiş tansiyon böbreklerimize kadar yan etki yapar ve böbrek fonksiyon testlerimizi olumsuz yönde etkiler. Bunu dışında kalp ,göz ve damar hastalıklarına da yol açabilir.

 

ETİKET: hamilelikte yüksek tansiyon, yüksek tansiyon bitkisel tedavisi, yüksek tansiyon tedavisi nedir, yüksek tansiyon için bitkisel çözümler, yüksek tansiyonda beslenme, yüksek tansiyon beslenme, yüksek tansiyon hastalığı, yüksek tansiyon zararları, yüksek tansiyon tedavi, doğadanderman, maranki, Saraçoğlu, doğadan derman, bursa