Yorgunluk Belirtileri ve Çeşitleri

 

Yorgunluğun akut ve kronik olmak üzere iki türü mevcuttur. Akut yorgunluk herkeste görülebilir ve bunun asıl sebebi uykusuzluk veya aşırı çalışma olabilir. Yorgunluğu tarif etmek oldukça zordur çünkü her insanda başka türlü bu rahatsızlık ortaya çıkar. Şayet yorgunluğun sebebi bazı hastalıklarsa bu rahatsızlıklar iyice araştırılıp doğru teşhis koymak gerekir. Kronik yorgunluğa mantarlar virüsler bakteriler veya bazı kimyasal maddeler sebep olabileceğinden daha tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.

A-) Akut Yorgunluk

a-) Ne kadar uyumalı?

Kişiden kişiye uykuya duyulan ihtiyaç farklılık gösterir ve kişi yaşlandıkça daha az uyur. Bebekler 16 saat uyuyabilirler ve ilkokul çağındaki çocuklar 10-12 saat uyurlar. Yetişkinlerse 6-8 saat uyurlar. Vücudun dinlenmesi için kişinin iyi uyuması şarttır. Uyku rahatsızlıkları kişide sinirsel ve immün zafiyetine neden olur.

b-) Kişinin kendisi neler yapabilir?

1-) Öncelikle yorgunluğun sebebinin aşırı çalışmamı yoksa uykusuzluk mu olduğu anlaşılmalıdır.

2-) Vücudumuz kendi kendini ayarlar yani vücut ısısı ve uykusu gibi

3-) Beslenmeye dikkat edilmeli bol sebze ve meyve yenmeli hayvansal besinlerden az alınmalı özelikle de yatmadan önce hayvansal besin alınmamalıdır.

4-) Düzenli spor yapmak gerekir böylece kan dolaşımı düzenli olur tabii ki aşırı spor yapmakta yorgunluğa sebep olur.

5-) Şayet kişi yapabiliyorsa soğuk su ile duş alabiliyorsa soğuk su ile duş almalıdır.

6-) Bazı kimyasal ilaçların yan tesiri yorgunluk ve sersemliğe sebep olur.

Hangi hastalıklar yorgunluğa neden olur?

1-) Kansızlık en yaygın olarak görülen yorgunluk sebebidir. Kadınların adet sırasında kan kaybetmeleri kansızlığa kansızlıkta demir yetersizliğine neden olur.

2-) İnce bağırsak rahatsızlıkları nedeniylede besinlerdeki demir alınarak değerlendirilemezse buda kansızlığa sebep olur. Bu nedenle bağırsakların sağlıklı olması çok önemlidir.

3-) Enfeksiyon ve ateşte yorgunluğa sebep olur.

4-) Depresyon kanser metabolizma rahatsızlıkları diyabet (şeker hastalığı ) ve troid bezinin yetersiz çalışması da yorgunluğa sebep olur. Bu nedenle hastalığın sebebi iyi bilinmelidir.

B-) Kronik Yorgunluk:

Kronik yorgunluk akut yani geçici yorgunluktan çok farklıdır şayet yorgunluk hali 6 aydan uzun süre devam ediyorsa o zaman kronik yorgunluktan bahsedilir. Kronik yorgunluğun sebepleri çok ağır olabilir ve bunların başında mantarlar bakteriler virüsler ve kimyasal maddeler kronik yorgunluğa sebep olurlar.

Kronik Yorgunluğun Belirtiler (Chronic Fatigue Syndrome):

Eklem ve kas ağrıları kalp ritim bozukluğu (aritmi) lenf bezlerinin şişmesi sürekli sıkça ortaya çıkan enfeksiyonlar unutkanlık yön tayininde problemler hareketlerinde sınırlanma ve hatta felce yakalanma söz konusu olabilir. Bunun yanında deride büzülme kuruma akne gibi rahatsızlıklar saç dökülmesi baş ağrısı migren hormon bozuklukları görme bozuklukları mide-bağırsak rahatsızlıkları koma baygınlık nöbetleri kalp krizi nöbetler MS-belirtileri ve Parkinson hastalığının belirtileri görülür. Korku panik ve sara nöbetleri ve de intihara teşebbüs gibi anormallikler ve rahatsızlıklar görülebilir.

Kronik yorgunluğun sebebi?

Kronik yorgunluğun sebebi olarak yıllarca virüsler tahmin edilmiş ve bu yönde fikirler beyan edilmiştir fakat son yapılan araştırmalarda kronik yorgunluğa küf mantarlarının sebep olduğu tespit edilmiştir. İmmün sistemi tanıdığı bildiği ve kontrol altında tuttuğu virüsleri küf mantarları tekrar aktifleştirir (reaktif). Buna reaktif virüsler denir ve reaktif virüsler birçok hastalıklara sebep olur çünkü virüsler kontrolden çıkar. Hastalıklara yakalananlar antibiyotik ilaçlar genellikle küf mantarından (penisilin) üretildiğinden vücutta daha karmaşık enfeksiyonlar ortaya çıkar.

B1-) Küf mantarı:

Hastalığın bakteri virüs küf mantarı veya reaktif virüsünün mü sebep olduğu kan testi ile anlaşılır. Reaktif virüslerin sebep olduğu hastalıklarda kandaki IgG-Değerleri pek artmaz ve IgM?de aynı şekilde hemen hemen normal seviyede olur. Nu nedenle reaktif virüsler enfeksiyon?a (bulaşıcı ) sebep olmazlar.

Reaktif virüsler aşağıdaki hastalıklara sebep olur.

1-) Kızamık ses kısıklığı hırıltılı öksürük

2-) Dalak şişmesi

3-) Su çiçeği zona hastalığı

4-) Siroz endometrit zatürree (akciğer iltihaplanması )

5-) Mononükleoz enfeksiyon (Epstein-Barr-Virüsünün sebep olduğu enfeksiyon)

6-) Miyokardit HHV6-Virüsü Herpes-Virüsü

7-) Sinir sisteminin tahribatı

8-) Gripin kalp ve beyine etkisi

9-) Hepatit C

 

ETİKET: yorgunluğa iyi gelen bitki çayları, yorgunluğa karşı bitkiler, yorgunluğa çare, yorgunluğa iyi gelen besinler, yorgunluğa iyi gelen bitkiler, yorgunluğa son, yorgunluğa ne iyi gelir, yorgunluk giderici, halsizlik, yorgunluk, maranki, Saraçoğlu, bursa, doğadanderman, doğadan derman, dermaxi