Varis Çorabı Varis Sorununu Çözüyor mu?

 

Çağımızın hastalığı olan “hareketsizliğe” karşı insanın geliştirdiği pratik bir çözüm varis çorapları. Elastik yani lastikten oluşan iplikler yardımıyla özel tekniklerle bacağın farklı noktalarına değişik basınçlar uygulayacak şekilde üretiliyorlar. Doğal olarak üretici firmalar kullanıcılar için albenisini artırmak amacıyla değişik formlarda varis çorabı adı altında çorap üretmekten çekinmiyor. Ama doktorlar açısından, bacaklara basınç tedavisi uygulamak için fazla seçenek yok. Bu amaca ulaşmak için çorapların belli sıkılıkta olması ve en azından bacağın baldırındaki kasların üstünü örtmesi gerekiyor.

İnsanlar hareket ederken toplardamarları yerçekimine karşı çalışmak zorunda kalıyor. Kalp tarafından pompalanan temiz kanın, topuklara ulaştıktan sonra yeniden kalbe geri dönmesi gerekiyor. Bunun için ise görevlendirilmiş özel bir organ yok. Hareket sırasında bacaklardaki kasların kasılması, nefes alırken göğüs kafesinde oluşan negatif basınç vb. etkiler kanın sanki bir elektrik süpürgesiyle çekilir gibi kalbe dönmesini sağlıyor.

Hareketsizliğe karşı pratik çözüm

Varis Çorabının Etkileri

Basınçlı (varis) çorapların tıpta ana kullanım alanı, toplardamar ve lenf sistemindeki bozukluklar. Toplardamar hastalıklarının toplumda en sık görülen şekli ise bacaklardaki varisli damarlar. Basınçlı çoraplar genişlemiş bu damarları sıkıştırmasından çok, baldırda bulunan ve ikinci kalp olarak isimlendirilen baldırdaki kas pompasının daha etkili olarak çalışmasını sağlayarak gerçekleştiriyor.

Çorapları giyen hastalarda içlerine kan dolan varisli damarlar daha fazla genişlemiyor ve damarların içindeki kan pıhtılaşarak varisli damarların neden olabileceği ikincil hastalıklardan derin toplardamarlarda oluşabilecek kanın pıhtılaşması ve bunların neden olabileceği akciğerlerdeki damarların tıkanma riski ortadan kalkıyor. Böylece doktorlar rahat bir nefes alıyor, hastalarını varisin neden olabileceği, ölümle sonuçlanabilen yan etkilerden koruyorlar.

Olaya hastanın gözüyle bakıldığında ise sabahleyin yataktan kalkmadan giyilen bu çoraplar, akşam yatarken ayaktan çıktığında damarların olduğu gibi kaldığı gözleniyor, çoraplara olan güven ister istemez bu durum doktorları tarafından anlatılsa da azalıyor ve varislerin neden olduğu ağrı, bacak şişliği, gece kramplar, huzursuz bacak sendromu gibi yakınmaların ortadan kalktığı göz ardı ediliyor.

 

ETİKET: varis bitkisel tedavisi, varis, varise, varisi, varisler, varisin, varisleri, variste, varisten, varis tedavisi, varis krem, varis kremleri, varis çorap, salvosano varis, salvosano varis kremi, varis ameliyatı, varis bitkisel, varis için, varis çözümü, lazerle varis, varis damar, varis kremi, lazerle varis tedavisi, Ahmet Maranki, topuklu , ayakkabı, elma sirkesi varisli,pipexin, doğadan derman