Topuklu Ayakkabılar Ve Varis

 

Yaşadığımız ortamlarda çalışıp uzun süre ayakta kalmanın sonucu oluşan modern çağımızın hediyesi varisi oluştran nedenlerden biride bayanların yüksek topuklu ayakkabı giymeleridir.

Yoğun ve uzun çalışma koşulları, hareketsiz günlük yaşantı, yürüyüşün yerini  alan ulaşım alışkanlıkları varis hastalığının sıklığını artırmıştır. Bu koşullara ilave olarak kadınlarda şıklığın ve çekiciliğin yaygın bir aksesuarı olarak kullanılan topuklu ayakkabılar varislerin ve venöz yetersizlik adı verilen yaygın derin toplardamar hastalığının gelişmesine davetiye çıkartmaktadır.

Yaptığı ağrı, kramp, kötü görüntüsü nedeniyle oluşturduğu psikolojik tablo insanı mutsuz eder.  Varislerin  ilk görüldüğü anda hekime estetik kaygılarla müracat eden hastalarda bile derin toplardamarlarda venöz yetersizlik adı verilen hastalık başlamış olabilir.

Bu yılın modası olarak daha yüksek topuklu ayakkabıların giyilecek olması nedeniyle kadınların bu hastalıklara daha yatkın olacakları kesindir.

Bacaklardan kanın akciğere ve dolayısı ile kalbe geri dönüşünü sağlayan  mekanizma yürüyüş hareketi ile oluşan bacak adalelerinin düzenli kasılma hareketidir. Buna adale pompası adı verilir ve özellikle ayak bileği ve diz arasında yer alan baldır kaslarının kasılmaları ile çalışır. Topuklu ayakkabı giyildiğinde ayak bileği tamamen sabitlenerek bu adale pompası devreden çıktığı için uzun süren bu hareket kısıtlılığı toplardamarlar içindeki kanın göllenmesine, akım hızının azalmasına neden olur. Bacak adale pompasının yaptığı toplardamar  içi kan taşıma görevinin  devre dışı bırakılması  varis hastalığı ve üzücü sonuçlarına davetiye çıkartabilir. Ailesel yatkınlığı bulunanlarda yeni varisler oluşur, var olanlar artma gösterir, venöz yetersizlik gelişir, uzun süreler boyunca topuklu ayakkabı kullanımı ise susuz kalma, uzun süre hareketsizlik ve uzun yolculuklar gibi kötü koşullarla biraraya geldiğinde damar içi pıhtılaşmalar ve ölümcül olabilen akciğer embolilerine neden olabilir.

Korunma yöntemi olarak zorunluluk dışında  çok yüksek topuklu ayakkabılar uzun süreli giyilmemelidir. Oturur pozisyonda iken aralıklı olarak  ayak bileği yürüyüş hareketine benzer biçimde çalıştırılmalı, topuklu ayakkabı çıkartıldıktan sonra düz topuklu tercihen spor ayakkabı ile yapılacak 30-45 dakikalık yürüyüşler uygulanmalıdır. Günde en az 2 litre su içilmeli, uzun süre ayakta veya oturarak çalışanlar mutlaka dinlendirici varis çorabı kullanmalıdır.

 

ETİKET: varis bitkisel tedavisi, varis, varise, varisi, varisler, varisin, varisleri, variste, varisten, varis tedavisi, varis krem, varis kremleri, varis çorap, salvosano varis, salvosano varis kremi, varis ameliyatı, varis bitkisel, varis için, varis çözümü, lazerle varis, varis damar, varis kremi, lazerle varis tedavisi, Ahmet Maranki, topuklu , ayakkabı, elma sirkesi varisli,pipexin, doğadan derman