Sperm Kalitesini Arttıran Besinler

Bazı besinlerin karın doyurmanın yanında afrodizyak etkisi bulunduğunu belirten uzmanlar, ruhu ve libidoyu besleyen bazı sebze, meyve ve bitki gibi besinlerin bulunduğunu bildirmektedir. Yapılan araştırmalara göre, uzmanların tavsiye ettiği afrodizyak etki yaratan, cinsel isteği ve sperm kalitesini artıran yiyecekler şöyle sıralanmaktadır:

Maydanoz, nane, tarçın, fesleğen, kekik, vanilya, hardal, roka, şalgam, zencefil, ayçiçeği, kuşkonmaz, kereviz, enginar, bezelye, yumurta, hindi, Antep fıstığı, susam, badem, ceviz ve fındık, salatalık, sivri biber, havuç, soğan, domates, Hindistan cevizi, bal, pekmez, kivi, muz, çilek, avokado, incir, karpuz, ahududu ve hurma. Ayrıca şeftali, armut, mango, üzüm, elma ve greyfurt da afrodizyak etkisi olan meyveler arasında kabul edilmektedir. Belirtilen meyvelerden hazırlanan meyve sularında da benzer etkilerin bulunduğu iddia edilmektedir.

Diğer yandan ideal vücut ağırlığının %15 oranında altında veya üzerinde olmak, ağır sporlar ile uğraşmak, düzenli olarak alkol kullanımı ve sigara içilmesi gibi davranışlar sperm kalitesini ve miktarını olumsuz yönde etkilemektedir. Buna karşılık aktif spor, yoga ve meditasyon yapmanın, sağlıklı beslenmenin ve düzenli bir cinsel hayat sürdürmenin olumlu etkiler yaratacağı; ancak bilimsel olarak başarı şanslarının ne olduğunun kanıtlanmadığı ve garantisinin bulunmadığı bildirilmektedir.

Etiketler: Sperm sayısını arttırma, sprem alitesini arttırma, azo sperm, sperma, meni, doğadan derman, marank, saraçoğlu, bitkisel tedavi, kısırlık, bursa, doğadanderman, çakşır, keçiboynuzu