Sperm Bitkisel Tedavi

Sağlıklı sperm üretimi, hızı ve şeklinin yeterli olması için bazı bitkisel ürünler yardımcı olmaktadır. Bu ürünlerin neler olduğuyla ilgili yazımız aşağıdadır.

Gelelim sağlıklı sperm üretimi, hızı ve şeklinin yeterli olması için gerekli vitamin ve bitkilere;

*L-Arginin : Kasperm kapsülün içeriğinde de bulunan arginin, spermin baş kısmında bol miktarda bulunur ve sperm sayısı ile hızını artıran yarı esansiyel bir aminoasittir. Arginin’den yapılan Nitrik oksit hem spermleri canlı tutar, hem de hızını artırır. Ayrıca Nitrik oksit kan akımını artırdığı için arginin aynı zamanda erektil disfonksiyonda yani impotans, iktidarsızlıkta da çok yararlı bir aminoasittir. Spermin hareketini sağlayan flajelyumun enerjisini sağlayan ATP miktarını glikol’un kullanımını sağlayarak artırır.

*L-Karnitin : Kasperm kapsülün içeriğinde de bulunan karnitin, sperm DNA’sını ve hücre zarını serbest radikallerden koruyan çok güçlü bir antioksidandır. Yağ asitlerini spermin enerji santralleri olan mitokondri’ye sokar ve bu yolla hareket için enerji seviyesini de artırır. Karnitin desteğinin sperm sayısı,hareketi ve kalitesini artırdığı birçok çalışma ile gösterilmiştir.

*Çinko : Kasperm kapsülün içeriğinde de bulunan çinko birçok fonksiyonunun yanında protein sentezi ve antioksidan enzimlerin çalışması içinde gerekli bir elementtir. Sperm sayısının ve kalitesinin yüksek olması için gerekli olan çinko eksikliğinde gonad yetmezliği, testis hacminde azalma ve testosteron seviyesinde düşme olabilmektedir.

*Selenyum : Kasperm kapsülün içeriğinde de bulunan selenyum güçlü bir antioksidandır ve sperm üretimi,hızı ve testis gelişimi için gerekli bir elementtir. Birçok çalışmada selenyum eksikliğinin kısırlığa yol açabildiği gösterilmiştir.

*Vitamin C : Kasperm kapsülün içeriğinde de bulunan vitamin C, çok önemli ve basit bir kısırlık nedeni olabilen spermlerin aglütinasyonunu (birbirine yapışmasını) önleyerek, oksidatif stresi azaltarak ve sperm sayısını artırarak sperm sağlığı üzerinde çok önemli bir rol oynar.

*Folat : Kasperm kapsülün içeriğinde de bulunan folik asit yani folat down sendromu gibi genetik anomalili doğum veya düşüklere neden olabildiği gösterilmiş olan sperm hücrelerindeki kromozomal anomalilerin oluşmasını önleyen önemli bir B vitaminidir. Sağlıklı DNA,RNA ve protein sentezi için gereklidir. Eksikliğinde anöploidi oranı artarki bu da düşüklere, anomalili doğumlara sebep olabilir. Folat takviyesinin aynı zamanda sperm sayısını artırdığı da gösterilmiştir.

*Vitamin B12 : Kasperm kapsülün içeriğinde de bulunan vitamin B12, DNA sentezi için gereklidir ve spermleri oksidatif stresten koruyarak,hızını artırarak önemli görevler ifa eder.

*Vitamin E : Kasperm kapsülün içeriğinde de bulunan vitamin E,spermleri oksidatif stresten koruyarak,hızını artırarak, penetrasyonunu artırarak fertilizasyonu artırır. Birçok merkezde infertilite sorunu olan erkeklerde sperm morfoloji yani şekil bozukluğu ve lökosit artışı varsa 2 aydan uzun süreli vitamin E takviyesi yapılmaktadır.

*Epimedium:Kasperm kapsülün içeriğinde de bulunan epimedium, azgın teke otu olarak da bilinir ve yüzyıllardır özellikle de çin tıbbında yaşam gücü ve cinsel enerjiyi yükseltmek için kullanılır. Magnaflorin alkaloidleri, antioksidan flavonoidler, glikosidler ve icariin içerir. Bunun gibi aktif maddeler ve Nitrik oksit düzeylerini yükselterek kan akışını artırarak iktidarsızlıkta fayda sağlar, cinsel fonksiyonları iyileştirir, sperm sayısını ve meni miktarını artırır.
*Ferula (Çakşır ) : Ülkemizde özellikle doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde yetişir. Çok eski tarihlerden beri bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Bunu tüketen keçilerin ikiz-üçüz doğum yapmaları üzerine yapılan son dönem bilimsel çalışmalarda cinsel gücü ve isteği,sperm sayısını ve hareketliliğini artırdığı gösterilmiştir. Kasperm kapsülün içeriğinde ferula’da mevcuttur.
*Harnup (Keçiboynuzu) :Keçiboynuzu spermlerin baş kısmında bulunan akrozom içeriğindeki enzimlerin aktivitesini yükselterek yumurta zarının parçalanmasını kolaylaştırır ve böylece gebelik şansını artırır. Bol miktarda çinko, B12, fosfor, kalsiyum ve gallik asit içerir. Sperm sayısı ve hızını da artıran keçiboynuzu aynı zamanda iktidarsızlık sorununda da yıllardır kullanılan bir bitkidir. Kasperm kapsülün içeriğinde yine keçiboynuzu’da mevcuttur.

*Kabak Çekirdeği : Çinko,manganez ve esansiyel yağ asitleri gibi sperm üretimi için gerekli maddeleri bol miktarda içeren kabak çekirdeği aynı zamanda testosteron üretimini dengeleyen fitosteroller içerir. 100 gram kabak çekirdeği yaklaşık 4 gram arginin içerirki bu yolla hem spermleri canlı tutar, hem de hızını artırır. Kasperm kapsülün içeriğinde yeterli oranda kabak çekirdeği ekstresi mevcuttur.

Etiketler: erkeklerde kısırlık, infertilite, kadınlarda kısırlık, nedenleri, spiral, yumurtlama, sperma, sperm azlığı, sperm sayısı, doğadan derman, maranki, saraçoğlu, bitkisel tedavi, bursa, Istanbul bitkisel, doğadanderman