Spalte Anal Fissür Tedavisi

 

Spalte Kapsül İçeriği

1-      Altın Otu

2-      Mayasıl Otu

3-      At Kuyruğu

4-      At Kestanesi

Anal Fissür Nedir: Anal fissür anüs (makat) bölgesini örten deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtıktır.(Çatlaktır)

Fissür genellikle bir kabızlık dönemini izleyerek oluşur. Ender olarak bir ishal atağını takiben de oluşabilir. Sert kuru (taş gibi)  bir dışkının zorla anal kanaldan (makattan) geçmesi sırasında bu bölgede yırtık oluşur. Genelde fissür yüzeysel olarak başlar ve hızla iyileşir. Bazen derinleşip altta yatan sfinkter kasına (anal kanal çevresinde dışkılama alışkanlığını kontrol eden kas) ulaşabilir. Bu durumda hastalık kronik (süreğen) hale gelmiştir.

Bazı anal fissürler kendiliğinden iyileşirken diğerlerinin neden iyileşmediği kesin olarak anlaşılmamıştır. İyileşme olmamasının en önemli nedenlerinden biri kabızlık veya ishalin devam etmesidir.  Bunlara ek olarak her dışkılama sırasında (büyük abdest geçişinde) dışkı buradaki yara ile temas eder ve iyileşmeyi geciktirir. Buda sfinkterin kasılmasına neden olur. Sfinkter kasının kasılı kalması fissürün (yırtığın) iyileşmesini engeller.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir:

Rektal Ağrı Hastalar sıklıkla dışkılama sırasında meydana gelen yenma ya da yırtılma gibi bir ağrı tanımlar. Ağrı dışkılama sonrası dakikalar ve saatlerce sürebilir. Ağrı sfinkter kasının spazmına (kasılmasına) bağlıdır. Bazen hastalar ağrı nedeniyle dışkılamadan kaçabilir.

Rektal Kanama: Genellikle az miktarda parlak kırmızı kanamadır ve tuvalet kağıdında görülebilir veya damla kanama olabilir.

Şişme: Fissürün dış kenarında şişme sonucu cilt kabartısı geişebilir. Makat bölgesinin temizliği sırasında fark edilebilir.

Kaşıntı: Fissürün ardışık olarak iyileşip tekrar açılması sırasındaki akıntı kaşıntıya yol açabilir.

Spalte Anal Fissür kapsülünün 3 Önemli etkisi vardır:

1-      Bağırsak çalışmasının kontrol altına alınması.

2-      Yarık oluşan bölgenin normal hale dönmesine

3-      Kanamanın önlenmesine

Yardımcı olur.

Perhiz:  Yağlı etler, baharatlı besinler, asitli içecekler ve alkolden uzak durulmalıdır.