Selülit Nedir? 
 
Devamlı olarak duyduğumuz özellikle bayanların dilinden düşmeyen Selülit nedir işte size selülitin bilimsel tarifi ve oluşum nedenleri. Selülit, hormonal ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir genel dengesizliğin sonucudur ki, bunun sonuçlarından biri de suyun local olarak konnektif dokuda (cildin metabolizma alışverişlerinin yapıldığı canlı tabakası) toplanmasıdır. Bu su tutma olayı üst derinin hemen altında bulunan konnektif doku iplikçiklerinin yavaş yavaş balıkçı ağı gibi yuvarlak birikintiler meydana getirmesi ve aynı zamanda bu ilmekler arasında sayısız yağ birikintilerini tutması ile oluşur. Fonksionel olmayan bu birikintiler çoğu kez ıstırap veren hareketsiz madde durumundadırlar.
 
Selülit’in Oluşum Mekanizması
Kadında hormonal dengesizlik; Ostrojen grubu folikulin hormonu artması sonucu meydana gelir. Ergenlik, hamilelik, premenapoz. Konnektif dokuda su tutulması; Temel maddede yoğunluğun artması ve dokuda suyun toplanması. Konnektif dokuda toplardamarsal ve lenfatik staz; Temel maddenin yoğunluğunun artması damarlar üzerinde basınç meydana getirir. Kan rahat alamaz, damardaki kan akışında duraklama olur. Buna “staz” denir. Konnektif dokuda ödem; Kılcal damarlardan dışarı sızan transoda sıvının doku arasında birikmesi ve ödemin olması. Konnektif dokuda fibraz değişiklikle; Dokudaki fiziksel ve kimyasal değişiklikler sonucu file oluşur. Yağ hücrelerini bir kansol içine alarak hapseder. Hiç bir şekilde enerji olarak tüketilmeyen rejimlere isyankar fonksiyonel olmayan yağ topluluklarını, yani SELÜLİT’İ oluşturur.
 
Selülit Oluşumunda Etkili Faktörler
1) Tıbbi düzensizlikler: (kabızlık, sindirim, jinekolojik, dolaşım faktörleri) 
2) Anatomik düzensizlikler: düz tabanlarda bilek bacaklarda oluşur. (adele ve kemik yapısı ile ilgili faktörler) 
3) Kalıtımsal düzensizlikler: (kalıtsal ve ırkla ilgili faktörler - Akdeniz, ortadoğu ülkekeri)
 
Selülit Sebepleri 
a. Ana Sebep Hormonlar 
Selülit probleminin ana sebebi kadınlık hormonu olarak bilinen ÖSTROJEN’dir. Kadınlar metabolik olarak çok hareketli bir hormon yapısına sahiptirler. Östrojen hormonunun görece fazla olması durumunda selülit artış gösterir. Erkeklerde nadiren görülen bu olgu, kadınların zayıf veya kilolu olsun %80-90’ında az veya çok görülür. Erkeklerdeki TESTOSTERON hormonu selülit oluşumunu engeller, çünkü selüliti oluşturan yumuşak ve elastik bağ dokusunun yerine güçlü ve daha sert bir bağ dokusu oluşturur. Erkeklerde az görülmesinin ana nedeni budur.
Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki egzersizler testosteron hormon salgısını artırır. Dolayısı ile selülitin ana sebebine müdahale edilmiş olur. Düzenli egzersiz yapan kadınlarda selülit gözle görülür biçimde azalır ve diğer etkenlere dikkat edilirse tamamen yok olabilir.
b. Beslenme Alışkanlığı Fazla Kilo ve Dolaşım Bozukluğu 
Diğer yandan selülit kan dolaşımı ve lenfatik sistemin düzgün çalışmaması ile ortaya çıkar. Bu dolaşım bozukluğunun altında yatan nedenler çözülmeden selülit kalıcı olarak çözülemez. Dolayısı ile fast food, çokça yağlı gıda tüketimi, kola, kafeinli içecekler, alkol tüketimi ve sigara alışkanlıklarının birleşimi kan dolaşımının ve lenfatik sistemin etkinliğini çok ciddi oranda düşürür. Bu da selülite eşsiz bir zemin hazırlar. Beslenme alışkanlıkları düzeltilmeden selüliti tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Fazla kilo, fazla yağ dokusu demektir. Fazla kilo selüliti çok daha belirgin kılar. Dolayısı ile fazla kilodan da kurtulmak gerekmektedir. Düzenli ve doğru beslenme selülitten kurtulmak için oldukça kritik öneme sahiptir.
c. Genetik Faktörler 
Verilen selülit görülme oranlarına bakacak olursak kadınların en fazla %10-20’lik kısmı şanslı genetik yapıya sahiptir. Dolayısı ile genetik açıdan durum çok da iç açıcı değildir. Maalesef toplumda büyük oranda selülit riski bulunmaktadır. Bu şanslı kesimin testosteron seviyelerinin nispeten fazla olduğu düşünülmektedir. Tiroit ve insülin salgısının düzensiz olduğu durumların da selülite sebep olduğu görülmüştür. Dolayısı ile genel anlamda hormonel dengesizlik genetik faktör olarak selülitin sebeplerindendir.
 
Etiket: Selülit, masaj, krem, bayanların sorun, doğadanderman, bursa, tedavi, bitkisel, ahmet, maranki, ender, saraç, saraçoğlu