Prostatın Ne Olduğunu Anlamak

Prostat, erkek üreme sisteminin bir kısmını oluşturan ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Prostat, sperm taşıyan sıvıyı salgılar. İdrarı mesaneden vücut dışına taşıyan kanal olan idrar yolunun (üretranın) çevresini sarar.

Prostat, yaşlandıkça ve zaman geçtikçe büyür ve idrar yolunda bahçe hortumundaki bir kıskacın neden olduğuna benzer bir basınca neden olur. Bu da, idrar yaparken sorunlara neden olur.

 

Prostat İçin Bilinmesi Gereken Sözcükler

* Prostat — Spermi taşıyan prostat sıvısını salgılayan ceviz büyüklüğünde bir bezdir.

* İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) — Prostatta idrar akışını önleyen ve kanserli olmayan bir büyümedir

* İdrarı tutamama — İdrarı kontrol edememe veya tutamama

* İktidarsızlık — Sertleşmenin olmaması veya sertleşmeyi sürdürememe

* Geriye Boşalma — Meninin vücudun dışına çıkmak yerine idrar yolundan mesaneye ve yukarıya doğru gitmesi.

* Sonda — Mesaneden idrar çekmek için kullanılan ve penise sokulan ince, esnek bir borudur.

* Sistoskop — Doktorun mesaneyi ve prostatı incelemesine yardım eden bir araçtır.

 

Prostat Tanısı

Prostat büyümesinin (BPH) belirtilerini ilk olarak kendiniz fark edebilirsiniz veya doktorunuz düzenli sağlık denetimi sırasında prostatınızın büyüdüğünü saptayabilir. Prostat büyümesi (BPH) kuşkusu olduğunda, idrar yolundaki veya erkek üreme sistemindeki sorunlar üzerinde uzman bir doktor olan üroloğa yönlendirilebilirsiniz. Doktorların sorunu belirlemelerini ve en iyi tedavi şekline karar vermelerini sağlayan çok sayıda test vardır. Testler, hastaya göre değişebilir ama aşağıdakiler en sık yapılanlardır.

* Dijital Rektal Muayene (DRE)

Bu muayene, genellikle yapılan ilk testtir. Doktor, rektuma eldiveniyle parmağını sokarak, rektumun yanında olan prostat parçasını hisseder. Bu muayene, doktora bezin büyüklüğü ve durumu hakkında genel bir fikir verir.

* Prostata Özel Antijen (PSA) Kan Testi

İdrarla ilgili belirtilerin nedeninin kanser olma olasılığını ortadan kaldırmak için, doktorunuz sizden bir PSA kan testi yaptırmanızı isteyebilir. Prostat hücrelerinin oluşturduğu bir protein olan PSA, prostat kanseri olan erkeklerin kanında genellikle yüksek seviyelerde bulunur.

* Rektal Ultrason

Prostat kanseri kuşkusu varsa, doktorunuz bir rektal ultrason testi yaptırmanızı isteyebilir. Bu işlemde rektuma yerleştirilen bir prob, prostattaki ses dalgalarını yönlendirir. Ses dalgalarının yankı desenleri prostat bezinin görüntüsünü ekranda gösterir.

* İdrar Akışı İncelemesi

Bazen, doktorlar hastadan idrarın ne kadar hızlı aktığını ölçen özel bir kaba idrarını yapmasını isteyebilir. İdrar akışının az olması, genellikle İyi Huylu Prostat Büyümesinin (BPH) varlığını gösterir.

* Damardan Boya İle İdrar Röntgeni (İntraven Piyelogram) (IVP)

IVP, idrar yollarının röntgenidir. Bu testte, damardan bir ilaç verilir ve röntgen çekilir. Boya, idrarın röntgende görünmesini sağlar ve idrar yollarında herhangi bir engellenme veya tıkanma olup olmadığını gösterir.

* Sistoskopi

Bu muayenede doktor penisteki idrar yolu açıklığına küçük bir boru yerleştirir. Bu test, doktorun bezin ne kadar büyük olduğunu belirlemesini ve tıkanmanın yeri ve derecesini anlamasını sağlar.