Prostat Hastalığı Neden Ortaya Çıkar
 
Prostat hastalığının oluşum nedenleri nedir ve neden ortaya çıkar bu konu ile ilgili bilgilendirici yazımız aşağıdadır.
Prostat Hastalığını Ortaya Çıkaran Nedenler:
 
*Acılı baharatlı yemekler
*Soğuk hava
*Çay, kahve, sigara içmek
*Asitli, gazlı içecekler
*Bira, şarap içmek
*Uzun süre aynı pozisyonda oturmak
*Bisiklete, motosiklete binmekle oluşan travmatik etkiler
 
 Bu hastalığın belirli bir tetkik yaptırıp net olarak teşhis edilemediğini ancak başka bir önemli hastalığının olmadığını kanıtladıktan sonra yakınmalara göre adının konduğunu belirtti. Dr. Eren, ayrıca ayırt edici tanının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.
Çünkü tümörler de aynı yakınmaları oluşturabiliyor. Ayırıcı tanı yapılması için bazen sistoskopi denilen idrar yolunu ve torbasını kameralı ve ışıklı aletler yardımıyla görüntülenmesi gerekebiliyor. Bazen ultrasonun göremediği idrar yolu darlıkları, yayvan tarzda tümörler bu inceleme ile ortaya çıkarılabiliyor. Tüm bu ayırıcı tetkikler yapıldıktan sonra kişiye prostatit yani prostat iltihabı tanısı konulduysa, hastanın belki ömür boyu bu rahatsızlığın nüks edebileceğini bilerek yaşaması gerekiyor, çünkü günümüzde kesin bir tedavisi bulunmuyor. Hastaların yaşam kalitesi çok düşebiliyor, bazen günlük hayatı tamamen bu bölgeye odaklı geçirebiliyorlar. Normal bir insana günde kaç defa tuvalete çıktığı sorulunduğunde net bir rakam veremezken, prostatit olan hastalar günde kaç defa, hangi saatte çıktıklarını, ne miktarda idrar yaptıklarını hatırlıyor. Bu hastalığın cinsel fonksiyon bozukluğuna da neden olabildiğini ifade eden Dr. Murat Tuğrul Eren, “Burada önemli olan kişide başka hastalıkların olmadığının bilinmesidir.
 
Mevcut ilaç tedavilerinin yavaş yavaş denenmesi lazım, hastaların hastalıklarıyla ilgili olarak çok iyi bilinçlendirilmesi lazım.
ABD’de üroloji polikliniğinin yüzde 25’ini bu tanıyla alanlar oluşturuyor, ülkemizde ve dünyada da yüzde 5-10 arasında görünüyor. 90 milyon kronik prostatitli var. Bazen basit bir yaşam şekli değişikliği, örneğin hareketsizliğin , aynı pozisyonda durmanın azaltılması, çok fazla bisiklete, motorsiklete binilmemesiyle hastalığın etkilerini çok azaltabilir ” diye konuştu.
 
Etiketler: Prostat neden ortaya çıkar, equisetum, doğadan derman, bursa, prostat ve cinsellik, sertleşme