Prostat Bitkisel Tedavisi

İlaçlara tedavi vermeyen, cerrahi operasyondan çekinen prostat hastaları, uzun yıllardır üzerinde çalışılan ve çok yol katedilen Prostat Bitkisel Tedavi Yöntemlerini mutlaka denemelidirler.

Şimdi gelelim prostat büyümesinin engellenmesinde ve büyümüş prostat bezinin küçülmesine yardımda çok yararlı olan bitkilere;

Prostat bezi sağlığı Çinko, Magnezyum, Fosfor,Manganez,Triptofan, Demir, Bakır gibi mineraller bolca alınmalıdır.

Kabak çekirdeğinden elde edilen kabak çekirdeği ekstresi tüm bu mineralleri ve prostat sağlığı için gerekli mineralleri bolca ihtiva eder.Kabak çekirdeği ekstresinin, prostat büyümesinin durması, ve prostata bağlı şikayetleri azalması yönündeki etkileri akademik olarak tespit edilmiştir.

Almanya'da yapılan testlerde 300 kişilik prostat hastası grubunda, 3 aylık düzenli kabak çekirdeği ekstresi ve prostat bezindeki küçülmeye fayda sağlayan çuha çiçeği ekstresi tükettirilen hastalarda, prostat büyümesinin durduğu gözlenmekle birlikte, ortalama olarak %25 prostat bezinde küçülme gözlemlenmiştir.

Türkiye'de yapılan fitoterapi alanındaki çalışmalarla ses getiren, Uzm. Fitoterapist ve Alternatif Tedavi Uzmanı Mehmet Fatih Halitoğlu ile birlikte yaptığımız çalışmalarda, kabak çekirdeği ekstraktı, çuha çiçeği, hazenbel, saw palmetto ekstresi, udu hindi, akr-ı karha ekstrelerinden hazırlanan bitkisel destek karışımı, 1 aylık dönemde prostat büyümesinin durduğu ve 3 aylık dönemde prostat bezinde %35 lere varan bir küçülme gözlemlenmiştir. Çalışma 220 kişilik bir prostat hastası grubunda, pananatural desteğiyle, ''Corex Prox Prostat Tedavisi'' grubu adı verilen bu kişilerde prostata bağlı semptom ve şikayetlerinin yok denecek oranda azaldığı gözlemlenmiştir.

Cüce Palimye (Saw Palmetto) : Özellikle Güney Amerika kıtasında yetişen bir çeşit cüce palmiye türüdür. Meyveleri yüksek oranda oranında yağ asitleri içerir. Güney Amerika yerli halkı tarafından cinsel organlar ve idrar yolları ile ilgili hastalıklar için yüzyıllardır kullanılmıştır. Günümüzde bu özel bitki prostat büyümesi ve idrar yolları üzerindeki oldukça faydalı etkilerinden dolayı, saw palmetto ekstresi içeren bitkisel tabletler özellikle Amerika’da çok kullanılmaktadır.

Bal Kabağı Çekirdeği Ekstresi idrar söktürücü etkide göstermektedir. Erkeklik hormonu olarak bilinen testesteronun dihidro-testosteron’a dönüşmesini engeller. Dihidro-testosteron prostat hücrelerini çoğaltarak ve prostat dokusunun büyümesine neden olabilir. Bu bitkinin işlenmiş konsantre halinde olan ekstreleri prostat büyümesinin önlenmesinde etkilidir. Ayrıca idrar akışını arttırıcı etkisi ile mesaneyi rahatlatır ve idrar yapma zorluğunu da ortadan kaldırarak rahatlama sağlar.

Akademik bir çalışmada 225 hastadan üzerinde yapılan testlerde, bitkinin idrar akımına olan yararlı etkisi incelenmiştir. 113 hastaya bu bitkisel ekstre verilmesi neticesinde hem idrar akımını, bitkiyi almayan 112 kişiye göre kayda değer olarak artırmış ve yan etki görülmemiştir.

Belçika’da 300 prostat hastası üzerinde yapılan klinik bir çalışmada, Üç ay boyunca kullanılan saw palmetto ekstresi prostat büyümesi neticesi yaşanan sorunlarda %88 oranında azalma sağlamıştır. Bu kişilerde idrar akış oranının %25 arttığı; prostat bezinin ise küçülmeye başladığı tespit edilmiştir. Özellikle 50 yaş üstü prostat hastalığı potansiyeli olan erkeklerde, prostat sağlığı için mutlaka tüketilmesi gereken Prostat Çayı karışımı da, hem önlem hem de tedavi anlamında çok yararlıdır. Özellikle çuha çiçeği, bal kabağı ekstresi, kişniş tohumu, kereviz tohumu ekstresi ve prostat tedavisindeki etkisi kanıtlanmış eğir kökü başlıca yararlı bitkiler arasındadır. Bu ekstrelerden hazırlanan prostat çayı karışımı kolay kullanım ve yan etki içermemesiyle kesinlikle önerimdir.

Yukarıda bahsettiğim gibi prostat bitkisel tedavisinde, tek tek bir çok bitki ürünlerinde verim sağlandığı gibi, doğru oran ve yöntemlerle hazırlanan farklı bitkisel karışımların, prostat hastalığının önlenmesinde ve ameliyatsız prostat tedavisinde ki etkileri umut verici çalışmalardır. Özellikle 50 yaş üstü erkeklerin erken dönemde prostata karşı bitkisel destek almasını öneriyorum.

http://dogadanderman.com/bitkisel/greenstore-equisetum.html

Etiketler: Prostat bitkisel tedavisi, equisetum, kabak çekirdeği, erkekler, idrar sıklığı, sık idrar doğadan derman