Parkinson Belirtileri

 

Parkison hastalığı çok sinsi ve yavaş seyreden bir hastalıktır. Bu yüzden çok uzun süre fark edilmeyebilir.Biz size en belirgin özelliklerini aşağıdaki makalemizde anlatmaya çalıştık. 

Sinsi ve yavaş seyreden bir hastalık olduğu için uzun süre farkedilmeyebilir. Genelde ilk belirti elde veya bir vücut yarımında titremedir. Hastanın daha önceki yılları incelendiğinde öne eğik durma ya da yürürken kolunu sallamama görülebilir. Temel olarak hastada titreme görülür. Parkinson hastalarının çoğunda bu vardır. İstirahat halinde bile titreme devam eder. Tabiki her titreme parkinson belirtisi değildir. Günlük aktivite sırasında, heyecan, sinir gibi durumlarda titreme olur. Bu normaldir. Bir diğer belirti hareketlerde yavaşlama olmasıdır. Hasta günlük işlerini yaparken zorlanır. Yemek yerken, bir tarafa dönerken, yavaşlama söz konusudur ve bunlar güçlükle yapılır.

Hasta hekim tarafından muayene edildiğinde, hekim kas sertliği ile karşılaşır. Zaten hasta da bunun farkındadır. Normalde kişi gevşemiş haldeyken kasların da gevşemesi gerekir fakat parkinson hastalarında kas gergindir.

 

Diğer Belirtiler İse Şunlardır:

*Kişinin yazdıklarının okunaksız olması, küçük yazmaya başlamak,

*Yavaş yürümek, yürürken ayakları yere sürmek,

*Vücudun öne doğru eğik bir şekilde durması,

*Depresyon, sıkıntılı ruh hali,

*Kas ağrıları,

*Konuşma bozukluğu, kısık sesle ve donuk konuşmak,

*Yürürken kolların sallanmaması,

*Terleme, hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü),

*Yutma zorluğu.

 

Etiketler: Parkinson, felç, titrek, beyin, maranki, saraçoğlu, saraç, bursa, doğadanderman, bitkisel, doğadan derman