Panik Atak ve Beslenme

Açlık tokluk durumumuz yediklerimiz içtiklerimiz aldığımız besinler direk olarak panic atak durumumuzu etkilemektedir.

Panik Atağı Tetikleyen Yiyecek ve İçecekler

*Koyu çay

*Kahve

*Kolalı içecekler

*Alkol(Başlangıçta rahatlatır sonraları paniği artırır.)

*Aşırı sigara içimi

*Esrar,ektazi, kokain

*Aşırı yemek yemek

*Özellikle tatlı yiyecekler( bunlar kan şekerini birden yükseltir.Direkt glukoz içeren yiyecekler kan şekerini birden yükseltiğinden şekeri düşüren İnsülin hormonunu  aşırı salgılatır ve kan şekerini birden düşürüp paniğe sebep olabilir)

*Düzensiz ve tek yönlü beslenmeler

*Uzun süre aç kalmak

*Yemeklerden sonra hemen uyumak( özellikle ağır yemeklerden sonra...)

*Vitaminden yoksun yiyecekle beslenmek

*Aşırı ve hızlı kilo vermek-Rejim yapmak( bu durum vucut kimyasını bozarak paniğe depresyona yol açabilir. Ayda en fazla iki –üç kilo verecek şekilde diyet yapılmalı)

*Rejim amaçlı iştah kesici ilaçlar da paniğe depresyona sebep olabilmektedir

 

Panikatak da Nasıl Beslenmeli

*En temel şey,panik atak tetikleyici yiyecek ve içeceklerden kaçınmak.

*Günde toplam 8-10 su bardağı; su, soda, taze sıkılmış meyve suları içmek

*Günde 5 adet değişik ve özellikle o mevsimde olan meyvelerden yemek( örneğin;yaz aylarında  bir dilim karpuz, bir şeftali, bir armut, iki kayısı gibi...)

*Mevsimsel beslenmek(kışın kış, yazın yaz  sebze ve yiyeceklerini  tercih etmek.) Özellikle sebze Yemeklerini az pişirip vitaminlerinin  hasar görmesine engel olalım.Yemeklerde mutlaka sıvı yağ kullanılmalı. Yağı kesinlikle yakmamalıyız...Hatta sebzeleri buharda pişirip, üzerine zeytinyağı gezdirmek daha sağlıklıdır.

*Mevsiminde ıspanak, pırasa, muz, brokoli, kereviz, enginar yemek.

*Günde üç öğün yerine 5 öğün , ama az az yemek.

*B vitaminlerinin sinir sistemini güçlendirdiği ve beyindeki serotonini artırdığı , adet öncesi gerilimi azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle kepekli buğday ekmeği yemek, mercimek, nohut, fasulye, bezelye, barbunya tüketmek faydalıdır.

*Tatlılardan sütlü ve meyve tatlılarını tercih etmek doğru olur

*Meyve ve tatlıların yemekten iki saat önce ya da sonra yenmesi daha doğru olur.

*Çay tiryakileri günde 5-6 bardağı geçmemeli ve açık içmeliler.

*Panik ataklar kontrol altına alındıktan sonra günde bir adet kahve içilebilir.

*Her gün mutlaka bitkisel çay içilmelidir. Panikatak ve kaygı giderici özelliği olan Melisa, Papatya,değişik firmaların çıkardığı ve üzerinde ...Relax yazan  bitki çaylarından günde toplam üç fincan içilmeli...

*Omega 3 ve omega 6 dan zengin olan Ton ve Somon balıklarından yiyelim.Bunlar sinir sistemi hücrelerinin zar yapısını güçlendirerek iletinin sağlıklı olmasını sağlar ve vucut direncini artırır... Balık sevmeyen veya bulamayanlar ise; her gün bir yemek kaşığı Keten Tohumu yiyebilirler. (sütle, yoğurtla ya da suyla yutulabilir...)

*Evimizde işyerimizde  Lavanta  bulundurup, ondan yayılan rahatlatıcı kokuları içimize çekelim... Güzel kokulu duş jelleri kullanalım. Güzel Kokuların ve bazı müziklerin bizi gevşeten, huzur veren gücünü keşfedelim...

 

Etiketler: Panik atak, Anksiyete, Saraçoğlu, stres, heyecan, manik, maranki, doğadan derman, bitkisel tedavi, bitkisel satış, bursa. doğadanderman