Öksürüğü Kesen Bitkisel Kür
 
Sonbahardayız kış mevsimi yaklaşıyor ve bitmeyen öksürük nöbetleri hepimizin ortak derdi.İşte size Marankiden bu başa bela öksürük nöbetlerini kesecek bitkisel kür.
Uzun süren öksürükler bir hastalık olmayıp,çeşitli hastalıkların belirtisidir. Herhangi bir tıbbi hastalığa bağlı olmayan uzun süreli öksürüklerde bazı bitkisel tedaviler uygulanabilir. Okaliptüs,nane, ıhlamur, zencefil, meyankökü hapları ve şurupları. c vitamini, ıhlamur, zencefil, şahtere, hibiskus, meyankökü öksürük için faydalıdır. Ihlamur, zencefil, meyankökü birlikte kaynatılırsa etkisi büyük olur. Yulaf samanı çayı ile üzerlik tohumu da kronik bronşite ve öksürüğe iyi gelir.
 
Öksürük İçin Bitkisel Kür  
Malzemeler:
*2-3 parça parmak ucu kadar zencefil,
*iri bir tutam ıhlamur,
*1 çay kaşığı hibiskus,
*1 çay kaşığı şahtere otu
Uygulanışı: 
Malzemeler 1 su bardağı kadar suda 3-4 dakika kaynatılır.2-3 dakika demlendirildikten sonra içilir.Şekeri fazla kullanmak doğru değildir. Çaya nöbet şekeri konulursa öksürüğü azaltır.
* Günde 2-3 kere meyankökü çiğnemek de yararlıdır.
* Zencefil, kekik ve alerjik kökenli olmayan öksürükte karabiber faydalıdır.
* Kronik öksürük için 2 adet karaturp,kabak oyacağı ile 5-6 yerinden oyulur.oyukların içine bal doldurulur ve sadece oyukların üstü turp parçaları ile kapatılarak 24 saat bekletilir.Sonra içindeki sıvı şişeye doldurulur ve günde 3 çorba kaşığı içilir.
* Kuşburnu, ısırgan, zencefil, şahtere ve hibiskus çaylarını içmek de yararlıdır.
* Ebegümeci kaynatılır,zeytinyağı ve limon katılarak bol bol yenirse göğsü yumuşatır.Öksürüğü hafifletir ve balgam söker.
* Toz zencefil ile bal karıştırılarak yenilirse öksürüğe iyi gelir.
 
Etiketler: Öksürük, grip, nezle, bronşit, öksürük nöbeti, balgam, kış, sonbahar, doğadan derman, maranki, bursa, bitkisel tedavi,