Ödem Söktürücü Bitki Çayları

İnsan vücudunun %65-70′in su olduğunu hepimiz biliriz. İşte ödem de hücrelerdeki sıvıların hücrenin dışına çıkması ile yani doku aralarında ve cilt altlarında birikmesi sonucu oluşmaktadır. Tabi gün içinde tükettiğimiz su ve tuz oranlarının da bu oluşumda etkisi bir hayli fazladır. Bununla birlikte belirgin bir kilo artışı da ödemin vücuda uğrattığı bir diğer negatif bulgudur.

Peki Ödeminiz olduğunu nasıl anlarsınız?

En önemli belirtiler göz kapaklarımızda, el ve ayakta, ayak bileklerimizde şişme şeklinde açığa çıkar.

Ödem söktürmek konusuna gelince; aslında bitki çaylarının buradaki asıl işlevi hastalara daha fazla su içirmektir. Evet yanlış duymadınız ‘daha fazla su içirmek‘. Zira bir çok kişinin bildiğinin askine fazla su içmek vücutta ödem oluşturmaya değil mevcut ödemi çözmeye yardımcıdır. Vücudu arındırmak için su tüketimi gereklidir. Tabi burada önemli olan tüketilen suyun sıcağa yakın ılıklıkta bir su olmasıdır. O sebeple bitki çaylarının ödem söktürme konusundaki rölü çok önemlidir.

Bitki çaylarının fazla idrara çıkartıcı etkisi vardır. Bu sebeple idrarla birlikte vücuttan mineral, vitamin vb. bileşenler de çıkacaktır. Bu sebeple bitki çayları tüketimini öncelikle doktoronuzla mutlaka istişare etmeniz ve onun belirteceği oranlarda kullanmanız çok daha doğru olacaktır.