Neler Zihni Güçlendirir

Zihni güçlendirmek için doğanın bize sunduğu mucize besinler vardır. Bu besinlerin etkileri herbalistlerin uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. İşte o besinler.

*Ginkgo Biloba

Ginkgo bilobanın etkisi beyin damarları üzerinedir. Belli bir yaşı geçmiş kişilerde yaşlanmaya bağlı olarak beyin damarlarının daralması, kan akımında yavaşlama gibi sebeplere bağlı olarak meydana gelen hafıza kaybını onarmaya yardımcıdır. Herhangi bir fizyolojik sorunu olmayan kişilerde ise beyinin daha fazla güçlenmesini sağlayacak bir etkisi olmaz.

Ginkgo biloba bitkisi beyin damarları içerisinde plak oluşumunu azaltarak kanın daha hızla dolaşmasını sağlar ve de dolayısıyla da plak oluşumuna bağlı olarak meydana gelebilecek hafıza zayıflamasını azaltıcı etkide bulunur. İlerleyen yaşlarda plak oluşumu artar ve hafızada zayıflama oluşabilir.

Ginkgo çay olarak da kullanılmakla beraber çayının herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Tedavi amaçlı olarak sadece özel olarak hazırlanan standardize ekstre kullanılır.

Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

*Panax Ginseng

Yapılan klinik çalışmalar ginsengin hafızayı güçlendirici, dikkati artırıcı ve algılamayı hızlandırıcı etkilerini göstermektedir. Tavsiye edilen doz günlük olarak 200-400 mg ginseng kökü özütüdür.

İngilterede yapılan bir araştırmada 40 yaşın altındaki 15 sağlıklı kişiye günlük 200 mg ginseng verildikten 4 saat sonra beynin elektroensefalografik incelemesi yapılıp bazı özel testler uygulanmış ve ginsengin beyin elektrik aktivitesini uyardığı tespit edilmiştir.

*Omega 3

Omega 3 yağ asitleri beyin fonksiyonları ve gelişimi için önemlidir. Yapılan araştırmalar balık yağındaki DHA adı verilen yağ asitinin hafızanın performansının gelişimi ve tamirinde yararlı olduğunu göstermektedir.

Massachusetts Institute of Technology tarafından yapılan bir araştırmada beyin hücreleri kısmen zarar görmüş fareler, DHA (Omega-3), uridin ve kolin içeren özel bir besinle beslenmiş ve araştırma sonunda kobay farelerin hafızasında güçlenme ve öğrenmesinde hızlanma olduğu saptanmıştır.

Araştırmacılar parkinson ve alzheimer gibi beyin sinir hücreleri kısmen azalan veya zarar gören insanların, bu besinle beyin fonksiyonlarının yeniden canlandırılabileceğini ifade etmişlerdir.

Kolin et, yumurta ve kabuklu yemişlerde bulunurken omega 3 balık yağı ve keten tohumunda yer alır. Uridin ise besinlerde bulunmaz. Özellikle emziren kadınların vücutlarında diğer insanlara göre daha fazla bulunan bir maddedir.

*Yaban Mersini

Yapılan araştırmalar yaban mersininin hafıza ve motor becerileri düzelttiğini ve yaşlanmayla ilgili olan denge ve koordinasyondaki olumsuzluğu engellediğini göstermiştir.

Reading Üniversitesince yapılan ve sonuçları Free Radical Biology adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre düzenli tüketilmesi halinde yaban mersinindeki flavanoidler hafıza sorunlarına karşı olumlu etki göstermektedir.

*Choline (Kolin)

Kolin, beyindeki hafıza hücrelerinde bulunur ve hücreler ne kadar fazla kolin içerirse hafıza o kadar iyi olur.

Beyin kolini sinir hücreleri arasındaki iletişimi gerçekleştiren kimyasallardan biri olan ve hafıza gibi birçok beyinsel fonksiyonda rol oynayan bir nörotransmitter olan asetilkolinin üretilmesinde kullanılır.

*Kızılcık

Beyin için önemli bir besindir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, sinir koruyucu etkisini göstermiştir ve yaşla beraber artan koordinasyon ve hafıza kayıplarına karşı da etkili olduğu görülmüştür.

*Üzüm Suyu

Cincinnati ve Tufts üniversitelerince yapılan bir çalışmaya göre 3 ay boyunca saf siyah üzüm suyu içen kişilerin kısa süreli ve sözsüz hafızalarında gelişme tespit edilmiştir.

*Elma Suyu

Elmadaki asetilkolin maddesi hafıza ve beyin sağlığı açısından olumlu etkiler gösterir. Günde 2 bardak elma suyunun içilmesi hafızayı güçlendirir.

*B vitaminleri

B grubu vitaminler, beyni strese karşı korur, fiziksel ve zihinsel sağlığı etkiler.

Folik asit beynin gıdası olarak adlandırılan bir vitamindir. Folik asit hafızayı ve zihni kuvvetlendirici özelliktedir.

B grubu vitaminler yeterli oranda alındıkları takdirde konsantrasyon, öğrenme ve hafıza gücünde olumlu etkiler sağlar.

B vitaminlerinin eksikliği hafıza ve zeka performansının zayıflamasına neden olur.

B12 vitamini hafızayı ve konsantrasyonu geliştirmeye yardım eder. B12 vitamini sinir sisteminin sağlıklı çalışması için çok önemlidir. Eksikliği hemen fark edilip düzeltilemezse sinir siteminde geri dönüşümsüz hasar oluşturabilir.

Oxford Üniversitesince yapılan araştırmaya göre B12 vitamini yaşlı kişilerde hafıza kaybını önlemektedir. B12 vitamini oranı ortalamanın altında bulunan yaşlılarda beyinsel küçülme altı kat daha fazla meydana gelmektedir.

*Yosun Çayı

Yosunda yer alan huperzine A ve huperzine B nin hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda öğrenme, belleği yeniden kazanma ve belleği korumaya yardım ettiğine dair tespitler yapılmıştır. Yosunun değişik çeşitleri olduğu için huperzia serrate olanının kullanılması gerekir.

ETİKET: hafıza kuvvetlendirici ilaçlar, zeka geliştirici ilaçlar, zihin açıcı ilaçlar, dikkat artırıcı ilaçlar, zihin açıcı şeyler, uzaktan zihin kontrolü, zihin açıcı vitaminler, zihin yorgunluğu, ahmet maranki zihin açıcı bitkiler, zihin gücünü geliştirmek, zihin açıcı şifalı bitkiler, zihin dağınıklığı, zihin açıcı çaylar, zihin haritalama tekniği, zihin açan ilaçlar, zihin boşaltma teknikleri, zihin açıklığı için bitkiler, zihin geliştiren besinler, zihin geliştirme yöntemleri, zihin dinlendirme, zihin gücüyle zayıflama, doğadan derman