Türkiye deki çiftler arasındaki en yaygın sorun erken boşalmadır. Yaklaşık 1 dakika içinde gerçekleşen boşalmalar Uluslararası Cinsel Tıp Birliği tarafından erken boşalma olarak tanımlanmaktadır.

Erken boşalma bir erkeğin ilk ilişkisinden itibaren oluşabileceği gibi, sonradan da gelişebiliyor.

Özellikle ergenlik çağındaki genç erkeklerde ilk cinsel ilişkinin etkisi, acaba olacak mı korkusu, performansla ilgili endişeler, suçluluk hisleri, aşırı gerginlik ve deneyimsizlik erken boşalmayı tetikleyebiliyor. Genellikle erkeğin cinsel deneyimlerinin sayısı arttıkça ve uygun ortamlar doğdukça, erkek boşalma refleksini kontrol etmeyi öğrenebiliyor. bazı zamanlarda, bu refleksin  kontrol edilmesi zor olabiliyor

Unutmamamız Gerekenler:

 • Erkeklerin çoğu ilk ilişkilerinde erken boşalma eğilimindedir.
 • Sonradan gelişen bir erken boşalma var ise ise altta yatan organik rahatsızlıkları araştırmak gerekebilir.
 • Boşalma refleksini kazanmak zor ama imkansız değildir.
 • Bu refleksi kontrol etmede ilaçlar ve terapi yöntemleri kullanılabilir.
 • Kalıcı “erken boşalma” hem erkeğin hem eşinin cinsel fonksiyonları üzerine zararlı etkileri vardır.
 • Tedavi gerektiren durumlarda başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

 

Erken Boşalma İçin Risk Faktörleri

 • Sertleşme sorunu: Sertleşme sorunu ve sertleşmeyi kaybetmekten korkmak erken boşalmaya neden olabilir. Erken boşalma sorunu yaşayan her üç erkekten yaklaşık birinde sertleşme sorunu da bulunur.
 • Sağlık sorunları: Kalp rahatsızlığı gibi bir sağlık sorunu cinsel beraberlik esnasında endişeye ve aşırı heyecana yol açıp erken boşalma yaratabilir.
 • Bazı ilaçlar: Nadiren de olsa, beyindeki kimyasalları etkileyen bir ilacın kullanımı da erken boşalma sorununa yol açabilir.
 • Stres: İş, okul veya aile yaşamındaki fiziksel ve duygusal stresler cinsel ilişki esnasında rahatlamayı ve odaklanmayı kısıtlayarak, erken boşalma yaratabilir.
 • Düzensiz cinsel hayat: Periyodik olmayan bir cinsel düzen, erken boşalma riskini arttırır.
 • Performans endişesi: Cinsel performansa çok önem veren ve bu nedenle gerginlik yaşayan kişilerde erken boşalma daha sık görülür.

 

Psikolojik faktörlerin yanında erken boşalmada sorunun altında hormonsal, sinir sistemi kaynaklı, anatomik veya başka bir fiziksel sorun olup olmadığı incelenmelidir. Örneğin hislerinin aşırı hassasiyeti, pelvik kasların yetmezliği, idrar yolu ve prostat sorunlarında erken boşalmaya oluşabilir. En önemli risk faktörlerinden biri de sertleşme sorunudur. Bunun için erken boşalmada hem biyolojik hem de psikolojik incelemeleri ve tedavileri sunan bir merkeze başvurmak önemlidir.

Bu incelemeler çok kısa süre içinde klinik ortamda tamamlanıp gereken tedavi verilebilmektedir. Sistemik-lokal ilaç seçenekleri, bitkisel çözümler, biofeedback ve boşalma refleksini kontrol etmeyi hedefleyen cinsel egzersizler kişiye özel olarak planlanır.

Tedavide, erken boşalmanın altında yatan organik ve psikolojik faktörleri bulmak için ayrıntılı bir sağlık öyküsüne ek olarak, fizik muayene ve bazen de ileri tanı tetkiklerinden yararlanılıyor. Altta yatan organik bir neden bulunduğunda, öncelikle bu sebep ortadan kaldırılıyor. Bu noktadan sonra erken boşalmanın tedavisi sistemik ve lokal ilaçlar ve cinsel terapi egzersizleriyle yapılıyor. Uzun etkili veya ilişki öncesi kullanılan haplar ile boşalma süresinde 2-8 kat arası uzama sağlanabiliyor. Hekimin önereceği geciktirici krem ve jellerden yararlanılabiliyor. Erken boşalmaya eşlik eden sertleşme sorunu da bulunuyorsa, bu şikayete yönelik tedavi de veriliyor. İçeriğinden emin olunmayan ürünlerde ise allerjik reaksiyonlar, döküntü-yanma-şişlik-ödem ve cinsel fonksiyon kayıpları gibi komplikasyonlar yaşanabileceğini unutmayın.

 

Alıntıdır.