Lavanta Çiçeği Çayı ve Faydaları

Rahatlatıcı, gevşetici, antibakteriyel, vücudu dinlendirici, güzel kokulu, çayını içebileceğiniz, hatta banyosunu yapabileceğiniz yegane çay, Lavanta’dan bahsediyoruz aşağıdaki yazımızda.

 

Lavanta bitkisinin adı, Latince’de “Temizlemek” anlamına gelen “Lavarge” kelimesinden türemiştir. Bu ismin güzel kokusu ve antibakteriyel etkisi nedeniyle eski Yunan ve Roma medeniyetlerinde temizlenmek amacıyla kullanılmasından geldiği düşünülmektedir. Ancak temizlemeyi fiziksel değil de ruhsal anlamda göz önüne aldığımızda, lavanta çiçekleri kişilerin sıkıntılarını ve sinirsel kaynaklı sorunlarını da gidermektedir. Lavantanın uçucu yağı içerisindeki linalool ve linalil asetatın yatıştırıcı etkisi bilinmektedir. Baş ağırısı, migren ağrıları, halsizlik, yorgunluk gibi durumlara karşı etkili olmaktadır. Hatta yapılan bir deneyde lavanta kokusunun öğrencilerde öğrenmeyi artırdığı sonucuna varılmıştır. Bu sonucun lavantanın öğrenmeyi sağlaması değil de vücudu ve ruhu rahatlatarak daha kolay konsantre olmayı sağladığı aşikardır. Lavanta çayının sindirim ve boşaltım sistemindeki sorulanlar üzerinde de etkili olduğu, gaz, bulantı ve sancıyı giderdiği bildirilmektedir.

Kapaklı bir fincandaki sıcak suya eklediğiniz lavanta çiçeklerini 10 dakika demledikten sonra süzerek içebilirsiniz. 1 fincan su için yaklaşık 1 çay kaşığı lavanta kullanabilirsiniz.

Lavanta çiçeğinden rahatlama banyosu yapmak için 2 litre suya 100 gr lavanta koyup beraber kaynatın. Sonra bu karışımı banyo suyunun içine dökün. Rahatlama banyonuz hazır