Kuşkonmaz Çayı İle Zamana Karşı Durun
 
Kuşkonmaz baharın başlangıcını müjdeleyen bitkilerden biridir. Tarlalarda, manavlarda ya da marketlerde gördüğünüzde bilin ki bahar artık gelmiştir. Kuşkonmaz, sağlıkla donanmış bir bitkidir. Bu bitkinin yararlarından belli başlı olanları şöyle sayabiliriz:
Besleyici özelliği vardır ve besin değeri bakımından zengindir. Kuşkonmaz, lifli bir bitkidir. Folik asit, A-C-E ve K vitaminlerinin yanı sıra krom ve kandaki insülini hücrelere aktararak glikoza çevirir.
Bu otsu bitki glutathion bakımından zengindir. Detoks etkisi gösterir ve kanserojen etki gösteren maddelere karşı etkilidir. Serbest radikallerden vücudu arındırır. Bu nedenlerle kuşkonmazın yemek kemik, kolon, akciğer, gırtlak gibi kanser türlerine karşı etki gösterdiği söylenebilir.
Kuşkonmaz, antioksidanlarla doludur. Antioksidan özelliği bakımından diğer sebze ve meyvelerin çoğuna göre çok zengindir. Serbest radikallerin hücrelere verdiği zararın önüne geçerek yaşlanmayı geciktirir.
Tadı da güzel olan bu sebzenin yaşlandırmayı geciktirici diğer bir özelliği de algılama düşmesiyle savaşmasıdır. Balık, beyaz et ve kırmızı et gibi besinlerde bulunan B12 vitamini ile çalışan folat asit üreten yapraksı dokusu beyin fonksiyonlarında etkilidir.
Kuşkonmaz bitkisinin bir diğer faydası da yüksek seviyede aminoasit içermesidir. İçerdiği asparajin, idrarı artırır ama sadece suyu ve atıkların atılmasını sağlar. Bu özelliğiyle ödem sorunu yaşayanlar, yüksek tansiyonu olanlar ve diğer kalp rahatsızlığı olanlar için çok faydalıdır.
Kuşkonmaz bitkisinden çay yapmak için iki çay kaşığı ince ince kıyılmış bitkinizi bir kupa kadar kaynar suya atıp 10 dakika bekleyin. Hergün 2-3 kupa içtiğinizde etkilerini fark edeceksiniz.