Kolesterolü Düşüren Doğal Besinler

 

Yüksek kolesterol şikayetiniz varsa tedavi için ilaç kullanımının yanı sıra doğal beslenme yöntemleri de yardımcı oluyor. İşte bu konuda en faydalı besinler:

*Yulaf ezmesi: Günde bir küçük kahve fincanı kadar yulaf ezmesi tüketmek, hiçbir yan etkisi olmadan kolesterolü %10-12 oranına kadar düşürür. Bunun yanı sıra bağırsakların çalışmasında da yardımcıdır. Özellikle yabani yulafın erkeklerde cinsel gücü artırdığı da tespit edilmiştir.

*Lesitin Proteini: Bu proteinin en büyük özelliği, kolesterol yüksek olsa bile, damarlara yapışmasına engel olmaktır. Hem karaciğer sağlığının korunmasında yardımcı, hem alzheimar hastalığına karşı koruyucu olan lesitin, oragnik yumurtada ve soya fasülyesinde bulunmaktadır. Toz halinde veya hap olarak da soya fasülyesi lesitini alırken, doğal soyadan yapılmış olmasına dikkat etmek gerekir.

*Sarımsak: Sarımsağı limonla bir kür haline getirip 40 gün boyunca içebilirsiniz ya da piyasada satılan sarımsak haplarından alabilirsiniz.

*Kuşburnu: Kolesterolü düşürmesinin yanı sıra yüksek tansiyon ve kalp – damar rahatsızlıkları için de faydalıdır. Kuşburnu bitkisini özellikle posalı şekilde yerseniz daha belirgin etki gösterir.

*Omega 3: Semiz otu, ceviz, keten tohumu gibi bitkilerin yanı sıra tüm balıklarda bulunur. En fazla içerenler ise somon balığı, uskumru, hamsi, sardalya, ayı balığı ve ringa balığıdır. Balığı pişirirken kızartmak, yağ kullanımı sebebiyle çok tercih edilmemelidir. Buğulama, haşlama, ızgara yapmak veya fırında pişirmek daha faydalı.

*Zeytin Yaprağı: Kaynatılarak çay şeklinde içildiğinde kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.

*Taze Ceviz: Kabuklarıyla birlikte yemek daha yararlıdır. Eğer taze ceviz bulamıyorsanız da normal cevizi akşamdan suda ıslatım sabah suyunu içebilirsiniz.

*Greyfurt: Eğer tansiyon veya kalp ilacı kullanmıyorsanız, posasıyla birlikte greyfurtu da yemek kolesterolü düşürür.

*Kekik suyu: Kekik suyunun da birçok faydasının yanı sıra kolesterolü düşürücü etkisi de bilinmektedir.

 

 

Etiketler: Kolestrol, yüksek kolestrol, düşük kolestrol, iyi huylu kolestrol, kötü huylu kolestrol, bitkisel tedavi, doğadanderman, bursa, maranki, Saraçoğlu, istanbul, cholex, doğadan derman