Kilo Aldıran Vitamin


Hangi ilaçlar kilo aldırır?


Günümüzde “Her şeye dikkat ediyorum, ama zayıflayamıyorum” diyen kişilerin sayısının fazlalığı dikkat çekici..


Vitaminler kilo aldırır mı?

-Vitamin ve mineraller, enerji içerikleri olmadıkları için doğrudan kilo artışına neden olmasalar da “iştah artırıcı” etkileri bulunuyor.

-Bu nedenle, yeme dürtüsünü kontrol edemeyen ya da beslenmesinde kısıtlama olmayan bireylerin vitamin kullanması doğru bulunmuyor. 


-Üstelik gereksiz yere alınan multivitaminlerin kilo alımı dışında da zararlı etkileri olduğu biliniyor. 

-Sigara içen bireyde E vitamini kullanımının kanseri tetikleyebileceği, selenyum kullanımının diyabet sıklığını artırabileceği, yağda çözünen vitaminlerin ise vücutta birikerek zehirli etkiler oluşturabileceğinin unutulmaması gerekiyor.

-İnsüline yeni başlayanlar dikkat Bazı diyabet ilaçları vücutta ensülin salgısını artırıyor, bazıları iştahı çoğaltıyor, bazıları da vücutta su tutuyor. 


-“Sulfonilüre” ve “glizaton” grubu şeker ilaçları, bunların tipik örnekleri arasında bulunuyor. 


-Bunun yanında ensülin kullanımına yeni başlayan kişide tedaviye başladıktan sonra 2-3 kg’lık artış meydana gelebiliyor.

-Tansiyon ilaçlarının bir kısmının da vücutta su tutarak kilo artışına neden olduğunun unutulmaması gerekiyor.

-Demir hapı kilo aldırmaz Halk arasında demir haplarının kilo aldırdığı inanışına sık rastlanıyor. 

-Bu, yanlış bir bilgi. Bir element olan demir kalori içermiyor. Bu nedenle demir hapları doğrudan kilo artışı yaratmıyor. 


-Bununla birlikte demir eksikliğinin belirtilerinden biri de kişide iştah azalması olduğu için tedavi ile yükselen demir düzeyleri, kişinin iştahını artırarak kilo alımına neden oluyor. 


-Bu nedenle demir tedavisi gören kişinin beslenme konusunda çok dikkatli olması gerekiyor.

-Diyabet ve tiroit hastaları ilaç alırken dikkatli olmalı Hastalığın doğal seyri sırasında kilo probleminin sıklıkla görüldüğü diyabet ve tiroit hastalarında kullanılacak ilaç seçimi büyük önem taşıyor. 

-Diyabetli bir bireyde tansiyon yüksekliği için kullanılacak ilacın kilo artışı yapan gruptan seçilmemesi veya eşlik eden depresyon için kilo alımına neden olmayan bir ilacın tercih edilmesi gerekiyor. 

-İlaçlar bazı durumlarda tek başlarına kilo artışına neden olmazken birkaçının bir araya gelmesi kişide kilo alımına yol açabiliyor.

-Balık yağı kilo aldırabilir Yrd. Do. Dr. Hasan Aydın, “Gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda balık yağı kullanımı kilo artışına enden olabilir. 


-Çünkü bu, yağ içerikli bir ilaçtır ve doğrudan kalori ihtiva etmektedir” diyor. Aydın, D vitamininin ise kilo alımına neden olmadığını söylüyor.

-En çok depresyon hapları kilo aldırır Kilo artışına en sık neden olan ilaç grubu, depresyon ilaçları. 


-Bu ilaçların doğrudan kişinin iştahını açması ve depresyonun yarattığı sorunlarla bir arada bulunması, kullanan kişiye kolay kilo aldırıyor. 


-Bu ilaçlar bazen vücutta su tutulması nedeniyle de kilo artışına yol açabiliyor.

-Alerji ilaçları masun değil Alerji ilaçları (antihistaminik) masum gibi görünen, ama dikkatli kullanılması gereken ilaçlar olarak değerlendiriliyor.


-Bu ilaçlar özellikle uyku verici ve doğrudan etkileri ile vücut metabolizmasını yavaşlatarak iştah artırıcı etkide bulunuyor.


-Steroidler kilo aldırabilir Steroidler, doğrudan vücut metabolizmasını etkilemenin yanında, vücutta yağ dağılımını değiştirip doğrudan kilo artışına neden olabilen bir ilaç grubu olarak değerlendiriliyor. 


-Ayrıca su tutulumuna neden oldukları da biliniyor. 


-Bu nedenle kortizon türü ilaçları kullanırken tuzsuz beslenmeye dikkat edilmesi ve iştah artırıcı etkileri olduğunun hatırlanması gerekiyor.

-Kemoterapi ilaçları vücutta su tutuyor Kanser hastalarında kilo kaybı daha sık görülen bir durum olsa da bazen kilo alımına da rastlanıyor.

-Bazı kemoterapi ilaçları vücutta su tutuyor, aşırı yorgunluk yaratıyor, fiziksel aktiviteyi kısıtlıyor, iştahı artırarak metabolizmayı yavaşlatıyor ve bu özellikleriyle kilo aldırıyor. 

-Bazı kemoterapi ilaçları ise kadınlarda menopozu tetikleyen yönleri nedeniyle kadınlarda kilo artışı yapabiliyor.


-Bunun yanında birçok kemoterapi tedavisinde değişik amaçlarla kortizon kullanılması da kilo alımına neden oluyor.


-Meme, prostat, testis gibi bazı kanser türlerinde hormon kullanımı da kişide kilo alımı nedenleri arasında bulunuyor.
 

 Etiketler: kilo almak, zayıflık, kilo aldırıcı, tozlar, öğün, besin, kalori, kilo aldıran besinler, kilo aldırıcı maddeler, kilo almayı sağlayan iğnelerin etkileri , hızlı kilo alma yolları, Bursa, doğadanderman, gymax, doğadan derman