Kemik Erimesi Nasıl Frenlenir.

 

Kemik erimesini önleyen en büyük faktör kalsiyumdur. Aşağıdaki makalemizde size kalsiyumu yüksek besinleri belirttik.

Kemik erimesini kalsiyumdan zengin beslenerek engelleyebilirsiniz. İşte zengin kalsiyum listesi;

*Pekmez (yoğurtla birlikte ya da tahinle tüketilebilir). 100 gram pekmezde 400 mg kalsiyum bulunmaktadır. Zengin kalsiyum kaynaklarından birisidir.

*Süt, yoğurt, peynir, dondurma. Yağsız 1 bardak sütte 245 mg, 100 g. yoğurtta ise 350 mg kalsiyum bulunmaktadır.

*Ispanak, pazı, yeşil yapraklılar ve bilhassa brokoli. Brokoli adeta vitamin(A,E,C) ve mineral (Ca, Fe, Se, Cu, K, ) deposudur. Salatalarda kullanabilirsiniz. Hem kemik erimesi hem de göğüs, akciğer, kolon ve mide kanseri düşmanı bir sebzedir. Ayrıca brokoli tüketen kişilerde kalp- damar problemleri de görülmez.

*Baklagillerdeniz ürünleri

*Badem

*Kayısı(kalsiyum ve magnezyum deposu)

*Soğan

*Marul

*Erik kurusu

*Üzüm çekirdeği

*Elma

Bunlara ek olarak alkol, kahve ve sigara kullanmayınız, yeterli miktarda D vitamini alımına özen gösteriniz. Çinko ve protein alımına da dikkat etmelisiniz.

 

Osteoporoz İçin Diğer Önlemler

Osteoporoz ile savaş sadece kalsiyum alımı ile olmamaktadır. Bu ek önlemler de alınmalıdır. Buna örnek olarak magnezyum ve C vitamini alınmasına da özen gösterilmelidir. Tuz bakımından fakir bir diyet seçilmeli, lif oranı yüksek gıdaların alınması da tedavi başarı alınmasını artıracaktır.

 

Osteoporoza Karşı Yumurta Kabuğu Kürü

Yumurta kabuğu yapı malzemesi kalsiyumdur. Yumurta kabuğu küründe kabuktaki kalsiyumdan faydalanma amaçlanır. Öncelikle kabukların steril hale getirilmesi için kaynatılır. Kabuklar blender yada havanda dövülerek toz haline getirilir. Toz haline getirilen kabuklardan her sabah bir çay kaşığı kadar yutulur. Boğazınızda kalma olasılığı hem de faydalı olması bakımından C vitamini bakımından zengin meyve suyu içebilirsiniz. Bu şekilde size uygun değilse yumurta kabuğu tozunu meyve suyu ya da süte karıştırarak içebilirsiniz.

 

Etiketler: Kemik, erimesi, Osteoporoz, menopoz, yumurta, kabuğu, bitkisel, tedavi, doğadanderman, bursa, maranki, Saraçoğlu, doğadan derman