Kan Şekeri Belirtileri

 

Kan şekerinizi dengelemek için 3 ana 3 ara öğün beslenmeli ve basit şeker içeren besinlerden uzak durmalısınız. Öğünlerinizde şeker ve şekerli yiyecekler yerine pilav, makarna, tam buğday unundan ekmek gibi kompleks karbonhidratlara ve sebze, meyve, kuru baklagil gibi posa kaynaklarına yer verin. Bölgesel yağlanma ve kas kaybının çözümü ise fiziksel aktiviteye yaşantımızda düzenli olarak yer vermektir. Yaşınıza ve sağlıkdurumunuza uygun bir egzersiz programı ile bölgesel yağlanma sorununu azaltabilir ve kas oluşumunu destekleyebilirsiniz

 

Kan Şekeri Düşmesinin Belirtileri Nelerdir?

*Terleme, titreme.
*Heyecan sinir ve baş dönmesi.
*Konsantrasyon kaybı.
*Soluk yüz rengi.

Aslında düşük kan şekeri değişik kişilerde değişik etkilere neden olan bir durumdur. Kişinin kendisini sürekli takip ederek kan şekerinin düştüğünde meydana gelen etkileri öğrenmesi gerekmektedir.

Kan Şekeri Düştüğünde Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle şekerli bir şeyler yemeli veya içmelisiniz. 3-4 kesme şeker, 1 bardak meyve suyu şekerinizi normale döndürecektir.
Eğer takip eden yemek öğününüze daha çok vakit varsa hemen bir miktar ekmek, sandviç, tost veya birkaç tane şekerli bisküvi yemeniz gerekmektedir.
Şeker, besin veya meyve suyu aldığınız halde yine de hipoglisemi devam ediyorsa kan şekerinizi tekrardan kontrol etmelisiniz ölçümlere dikkat edin eğer ölçümlerdeki kan şekeri normal değerlerinin alt sınırı olan 75 mg/dl den düşükse hızlı etki eden başka şeker türlerine yönelebilirsiniz.
Bütün bunlara rağmen hala kan şekeriniz yükselmiyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.

Öncelikle size tavsiyemiz en yakınlarınızdan başlayarak insanları eğitin. Sizin kan şekeriniz düştüğünde ne yapmaları gerektiğini yakınınızda olanların bilmesi çok önemlidir

 

Kan Şekeriniz Aniden Düşerse

Bu durum sıklıkla olabildiği gibi nadiren de olabilmektedir. Kan şekerinin düşmesi durumu sadece şeker hastalarına has bir durum değildir. Her an kan şekeriniz düşebilir bunu unutmayın. Özellikle yoğun tempoda çalışan bayanlarda ve hamilelerde hipoglisemi çokça karşılaşılan bir durumdur.

Kan şekeri aniden düşen birisinin eğer şuuru açık ve yutma işlemini yapabilecek kabiliyeti varsa mutlaka şekerli bir şeylerle doyurulması gerekir.
Eğer kan şekeri düşen birisinin şuuru yerinde değilse kesinlikle katı veya sıvı gıdalar verilmemelidir. Şuuru kapalı olan hastalara glukagon enjeksiyonu yapılmalıdır.
Glukagon enjeksiyonu yapılmış bir hasta hala kendine gelemiyorsa mutlaka ve acilen bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir.Kan Şekeri Ne Zaman Düşer?

Yemek öğünlerini atlar veya geciktirirseniz.
Çok hareket ederseniz.
Fazla miktarda ensülin alırsanız.
Alkol alırsanız.
Kan şekerinizin düşmesini ciddi oranda tetiklemiş olursunuz. (bir sağlıkçı olarak özellikle alkole çok dikkat etmeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Sizi öldüren ciddi bir düşmandır alkol

Bunları Unutmayın:

Eğer şeker hastasıysanız yanınızda mutlaka diyabet hastası tanıtım kartı taşıyın.
Çantanızda veya ceplerinizde mutlaka şekerli bir şeyler bulundurun.
Yakınlarınıza kan şekerinizin düşmesi durumunda neler yapmaları gerektiğini mutlaka tembihleyin.
Glukagon kiti çantanızın bir köşesinde hazır bulunsun ve bunu kullanmayı yakınlarınız bilsin.
Kan şekerinizi sık sık kontrol edin.
Kan şekerinizin düştüğünü hissederseniz ayaktaysanız oturun. Sürücüyseniz dörtlüleri yakın ve hemen sağa çekip durun.

Etiketler: Kan şekeri, düşmesi, şeker, diyabet, glikosamin, bursa, doğadanderman, bitkisel, maranki, Saraçoğlu,doğadanderman