Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

 

Kalp yetmezliğinin belirtileri nelerdir. Nelere dikkat etmemiz gerekir. Öncelikle bilmemiz gereken kalp yetmezliğinin bazen hiç bir belirtisi olmayabilir. Bazı kişilerde ise aksine, çok fazla belirti olabilir.

Belirtiler birden gelebilir, günlerce kendini göstermeyebilir. Bu tamamen size bağlı. Kalbinizi, bedeninizi yormanız belirtilerin düzeyini etkiler.

 

Kalp Yetmezliğinin En Sık Rastlanan Belirtileri Şunlardır:

*Şişkin akciğer: Spor ya da egzersiz sırasında nefesiniz daralıyorsa, dinlenirken veya yatarken nefes almakta zorlanıyorsanız akciğerlerinize sıvı dolmuş olması muhtemel. Bunun sorumlusu zayıflayan kalbiniz. Kalp yetmezliğinin neden olduğu akciğer şişliği kuru öksürüğe, hırıltıya da neden olabilir.

*Sıvı veya su tutulması: Kalp yetmezliğiniz varsa kalbiniz böbreklerinize daha az kan pompalar. Bu da sıvı tutulmasına neden olur.

Sonuç: şişkin ayak bilekleri, şişkin bacaklar, şişkin karın ve kilo artışı. Bir de, sıvı baskı yaptığı için geceleri sık sık tuvalete çıkma isteği duyacaksınız. Karnınızdaki şişkinlik mide bulantısına ve iştah kaybına da yol açabilir.

*Baş dönmesi ve yorgunluk: Temel organlara pompalanan kanın az olması yorgun hissetmenize neden olur. Kanın beyne az pompalanması baş dönmesine, sersemlik hissine yol açar.

*Hızlı veya düzensiz kalp atışları: Kalp yetmezliği durumunda kalp bunu fark edip beyne ve diğer organlara daha fazla kan pompalamaya çalışır. Bu süreçte ekstra güç harcanır; kalp atışları hızlanır, aritmi oluşabilir.

Kalp yetmezliğiniz varsa bu belirtilerden birini veya tümünü yaşamış olabileceğiniz gibi, hiçbirini gözlemlememiş de olabilirsiniz.

Belirtiler kalbinizin ne kadar dayanıklı olduğuna göre değişebilir.

 

Belirtileri azaltmak mümkün mü?

Kalp yetmezliği belirtilerini azaltmak mümkün. Bazı önlemlerle kalbinize yardımcı olabilirsiniz:

 

*Sıvı dengesini sağlayın: Doktorunuz günlük tükettiğiniz sıvı miktarını, ne sıklıkla tuvalete çıktığınızı öğrenmek isteyebilir.Damarlarınızda ne kadar fazla sıvı taşırsanız kalbinizin de o kadar zorlanacağını unutmayın. Günde 2 litreden daha az sıvı tüketmeniz kalbinizin daha rahat çalışmasına yardım edebilir.

*Tuz miktarını azaltın: Ne kadar az tuz o kadar sağlıklı kalp. Kalp yetmezliği belirtilerini hafifletmek için tuz miktarını azaltmak büyük önem taşıyor.

*Kilonuzu bilin. Gerekirse kilo verin: İdeal kilonuzu öğrenmekle işe başlayın. Her gün düzenli olarak tartılın. Bunu sıvı tüketmeden,yemek yemeden önce, mümkünse sabah kalktığınızda yapın. Doktorunuz size kilonuzu, artıp artmadığını da soracak. Doktorun önerileri doğrultusunda kilo vermeyi deneyebilirsiniz.

*Belirtilerinizi gözlemleyin: Kalp yetmezliği belirtilerinden bahsettik. Bunlardan biri sizde de olabilir. Ya da bazıları zamanla ortaya çıkabilir.Kendinizi gözlemlemeniz anormal bir durumda hemen doktora gitmeniz bakımından önemli.

*İlaçlarınızı doktorun önerdiği şekilde kullanın: Kalp yetmezliği ilaçları kalbinizin daha iyi kan pompalaması için üretilmiş.Bu ilaçlar kalbinizdeki basıncı ve kalp yetmezliğini azaltıyor; sıvı birikimini engelliyorlar. Zararlı hormonlardan arındırılan kalp yetmezliği ilaçları damarları rahatlatıcı özelliktedir.

 

Etiketler: Kalp yetmezliği, kalp krizi, damar tıkanıklığı, koroner, anjiyo, damar, maranki, saraçoğlu, bursa, doğadanderman, bitkisel, doğadan derman