Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir, Ne Yapmak Gerekir?

Hepimizin korkulu rüyası kalp krizi kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine denir. Peki kalp krizi belirtileri nedir ve bu belirtiler görüldüğünde neler yapmak gerekir.

Kalp Krizi Belirtileri

*Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur.

*Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır

*Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer.

*Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı vardır.

*Nefes darlığı olur.

Bazı insanlarda belirtiler çok gizli olabilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur. Bazı hastalarda mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir, ülser lehine yanlış yorumlanabilir.

 

Ne yapmak gerekir?

Bu belirtilerle karşı karşıya kaldığınızda derhal bir yere oturup dinleniniz ve hemen bir sağlık kuruluşuna ulaşmaya çalışınız. Dışarıdaysanız cep telefonuyla yardım isteyiniz. Kesinlikle yürümeye veya merdiven çıkmaya devam etmeyiniz. Çünkü aktiviteye devam etmek zaten oksijen alamayan kalbinizin oksijen talebini daha da artıracaktır.

Son zamanlarda kalp krizi geçirildiğinin anlaşılması halinde bir,iki defa kuvvetlice öksürerek krizde oluşan ritm bozukluğunun düzeltilebileceğini ileri süren yayımlar çıkmıştır, ancak böyle bir yaklaşımın etkinliği henüz tam olarak kanıtlanamamıştır.

 

Etiketler: Kalp krizi, enfarktüs, kalp durması, doğadan derman, bursa, bitkisel tedavi, maranki, saraçoğlu, aritmi, doğadanderman