İştah Açıcı Çaylar ve Bitkiler

İştahsızlıktan dolayı yemek yemeyip insan vucudu için gerekli olan besinlerin alınmaması sonucu ilk olarak kişilerin bağışıklık sistemi düşer ve ve kişiler hastalıklara karşı dirençsiz olurlar. Bazı bitkisel çaylat ve bitkiler iştah açıcı özelliklere sahiptirler. Bu çay ve bitkiler alındıktan kısa bir süre sonra kişilerin iştahı açılmaya başlar. Bu makalemiz size bu çaylar ve bitkileri anlatacak.

İştah açıcı çayları kullanmadan önce bu şifalı bitkilerden birine alerjiniz olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz.

Bu gibi çayları kullanmadan ya da şifalı bitkileri tüketmeden daha sağlıklı bir sonuca ulaşmak için doktorunuzadanışmanız tavsiye edilir.

*Yaban Mersini:Yaban mersini oldukça etkili bir iştah açıcıdır. Yaban mersinini isterseniz taze sıkılmış suyuna bal katarakisterseniz yemeklerinize katarak tüketebilirsiniz. Özellikle ileri yaşlardaki insanlar için yaban mersini iştah açıcıolarak tavsiye edilmektedir. Ayrıca yaban mersini içerdiği vitaminler ile vücut için faydalıdır.

*Tarçın:İştah açıcı şifalı bitkiler arasında en lezzetlilerinden ve tüketilmesi en zevkli olanlarından biri de tarçındır. Tarçıniştah açmanın yanı sıra ishal ve daha birçok sindirim sistemi sorununa iyi gelmektedir. Sindirimi hızlandırantarçını dilerseniz iştah açıcı çay olarak suda kaynatarak dilerseniz yemeklerinizde bolca kullanaraktüketebilirsiniz.

*Çemenotu (Buyotu): Çemen otu iştah açıcı bir şifalı bitki olmasının yanı sıra ağrıların azaltılması, diyabet belirtilerinin azaltılması vekolesterolü düşürmek için kullanılır. Çemenotu sindirim enzimlerini tetikleyerek daha hızlı sindirim sağlar vekişinin kendini daha kısa aralıklarla aç hissetmesine yol açar. Çemenotu iştah açıcı olarak ve diğerrahatsızlıkların tedavisinde yüzyıllardır kullanılan şifalı bir bitkidir.

*Sarımsak: Sarımsağın özellikle kemoterapi gören hastaların iştahını arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca sarımsak kemoterapisonucunda vücudun gördüğü hasarla en kısa sürede baş edebilmesi için tavsiye edilmektedir. Sarımsağı tazeolarak yemeklerinizde kullanabilir ya da sarımsak turşusu tüketebilirsiniz.

*Nar: İştah açıcı olarak kullanılan diğer bir doğal ürün. Hindistan gibi Asya ülkelerinde nar yemeklerden sonratüketilerek sindirimin hızlanması sağlanmaktadır. Yemeklerden yarım saat önce bir bardak taze sıkılmış narsuyu içerseniz yemek sırasında iştahınız açılır.

*Nane: Nane bağırsakları çalıştırarak kişinin kendini aç hissetmeye başlama süresini en aza indiren diğer bir şifalıbitkidir. Ayrıca nanenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine ve grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmaolasılığını azalttığına inanılmaktadır. Nane yapraklarını taze olarak yiyebilir, iştah açıcı olarak çayını yapabilir yada yemeklerinize katabilirsiniz.

*Zerdeçal: Zerdeçal sindirim sistemi sorunlarına çözüm olarak yüzyıllardır kullanılan şifalı bir bitkidir. Anti bakteriyel veiltihapları geçiren özellikleri bilinmektedir. Zerdeçal özellikle bağırsakla ilgili sorunların tedavisinde kullanılır.

*Yılan Otu:  Eski çağlardan beri kullanılan şifalı bitkiler arasında olan yılan otunun açlığa neden olduğu bilinmektedir.Ayrıca yılan otu sindirim sistemi sorunları ve gaz gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Ancak çok acı birtadı olan yılan otu ülser, gastrit ve benzer mide sorunları olan hastalara tavsiye edilmez.

 

Etiket: İştah açıcılar, harnup, polen, arı sütü, doğadanderman, bitkisel tedavi, maranki, saraçoğlu, bursa, istanbul, izmir, doğadan derman