Ispanak ve Faydaları

 

Çocukluğumuzda severek izlediğimiz Temel Reis çizgi filminden hatırladığımız Temel Reis e güç veren ıspanak  kışın yetişen,madeni tuzların ve özellikle demirin zengin bulunduğu bir yıllık otsu bir sebzedir.Yemeği ve böreği yapılabilir.Ispanak içinde bulunan bol miktardaki mineraller sayesinde besin dışında vucuda çok faydalı bir bitkidir.


Önerilen Hastalıklar:

*Kan yapıcıdır. Kemikleri ve dişleri sağlamlaştırır. Karaciğeri, lenf bezlerini ve kan dolaşımını uyarır. Bedenin mineral ihtiyacınızı karşılayan bir sebzedir. Soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklara karşı vücuda dayanıklılık verir.
*Ispanak diğer akraba sebzelerle kullanıldığı zaman etkisi kat kat artar, kereviz ve maydanozla kansızlığa, mide ülserine ve böbrek rahatsızlıklarına çok faydalıdır. *Tere ve maydanoz ile birlikte kullanıldığında detoks ve toksin atıcı metot olarakta arınma kürlerinde kullanılır.
*Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.
*Vücudun dayanıklılığını arttırır, kuvvet verir.
*Yorgunluğu giderir, zihni açar.Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerine ve görme bızukluklarına iyi gelir.
*Sinirleri yatıştırır ve sakinlik verir. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. *Hemoroite iyi gelir. Yara ve yanıkların iyileştirilmelerini hızlandırır. Kolesterolü düşürür. Şeker hastalarına yaralıdır.
*Hamile bayanlar ıspanak tükettiklerinde, çocuk kendi kanını fazlasıyla yapar.Taze ıspanakları çiğ tüketmek çok daha faydalıdır. Kimyasallardan tamamen arınması için iyi yıkanmalı ve beş dakika kadar sirkeli suda bekletilmelidir. Yemeği pişirildiği gün tüketilmelidir, aksi halde zarar verir.
*Ispanak bütün bu yararlarının yanında romatizma, gut hastalığı, eklem iltihabı ve böbrek taşı olanlara tavsiye edilmez.

Etiketler: Ispanak, kanser, ülser, kan yapıcı, yorgunluk, uykusuzluk, ülser, bitkisel, doğadanderman, doğadan derman, bursa, maranki, saraçoğlu