İhale İyi Gelen Bitkiler ve Doğal Kür Tedavisi

İshale bitkisel çözümler arayanlar için hangi bitkiler ishale iyi gelir? Çocuklarda ve Bebeklerde görüldüğü kadar yetişkinlerde de görülen bir rahatsızlık olan ishal nasıl tedavi edilir? İshalin iyileştirilmesi için isale iyi gelen yiyecekler nelerdir?  Tüm bu soruların cevapları aşağıdaki yazımızda yer alıyor. Ayrıca bu yazımızda ishalli iken neler yenilmemeli kısmını da dikkatle okuyun. İshalli iken yasak yiyecekler ishali şiddetlendirebilmektedir.

İshale iyi gelen yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz.

*Muz
*Şeftali
*Elma
*Peynir
*Zeytin
*Ekmek
*Az yağlı makarna
*Haşlanmış patates
*Patates püresi
*Pirinç çorbası

İshale karşı kahve telvesi, kuru çay yemeyin!

İshal çoğu zaman aniden ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle çareyi geleneksel yöntemlerde aramaya yol açıyor. İshali gidermek için kahve telvesi, kuru çay yemek ishali kesmeyeceği gibi, midenin ve bağırsakların da tahrişine neden olabiliyor.

 “Elma, armut, şeftaliden birer tane, karpuz kavunda birer ince dilim, erik için 15 adetten fazla tüketmemek gerekiyor. Meyveleri soğuk yememek önemli. Eğer kişide mide hassasiyeti varsa, sadece meyvelerin yanı sıra soğuk meşrubat da içiyorsa ishal yapar.

Deniz ve havuz suyunun yutulması, mide ve bağırsaklarda tahrişe neden olabilir. Karnı üşütmek diye tabir edilen durumda, vücut terliyken klimaya maruz kalmak nedeniyle ishal ve karın ağrısı oluşur.”

Havuç, limon, nar ise ishale iyi gelir. Bir miktar kurutulmuş adaçayı 1 litre suda kaynatılırak içildiğinde ishale iyi gelir.

* Ahududu yaprakları ishal kesicidir.

* Arpa’nın suda kaynatılarak elde edilen sıvısı ishali önler. Böbrek ve safrakesesi taşlarının sebebiyet verdiği ağrılara, karaciğer ve dalak hastalıklarına, bronşit ve nezleye, cilt hastalıklarına, kansızlığa, raşitizm hastalığına iyi gelir. Kemik kireçlenmesini önlemesi en önemli özelliğidir.

* Böğürtlen ishale iyi gelir.

* Bademyağı başlı başına bir ilaçtır. Yumuşatıcı etkisi olduğundan küçük çocukların kabızlığını gidermek için bir kahve kaşığı kullanılırsa iyi sonuç alınır. Hem iç organlar için hem de cilt için çok yararlıdır. Yaralara sürüldüğünde acıyı dindirir.

* Gül yaprakları çay gibi kaynatılıp içilirse rahatlık verici ve ishal gidericidir.

* Kestane ağacının yaprakları kaynatılıp, içilirse ishali önler.

* Koyu çay, şeftali ishali önler.

* Kızılcık’ın en etkin olduğu rahatsızlık ishaldir. Kabızlık yapar.

* Labada ishal kesicidir. Bağırsaklara dolgunluk hissi veren iyi bir besindir.

* Misk otu kötü kaynatılarak içildiğinde ishali önler.

* Muz kabızlığa çok iyi gelir.

* Mürver ağacı çiçeklerinden yapılan çay içilince, zatürree başlangıcı, nefes yolu hastalıkları, nezle, grip, öksürüğe iyi gelir.

* Pirincin tutucu etkisinden ötürü ishal kesici özelliği fazladır.

* Yabani armut (ahlat) pişirilerek yendiğinde ishali önler.

Etiketler: İshal, doğal, yollarla, tedavi, diyare, zehirli, ishal, kanlı, ishal, maranki, doğadanderman, bursa, İstanbul, bitkisel, Saraçoğlu, doğadan derman