Hiemalis Egzama Tedavisi

 

Hiemalis Kapsül İçeriği:

1-      Altın otu

2-      Ada çayı

3-      At Kuyruğu

4-      Ciğer Otu

5-      Deve Dikeni

 

Egzama deri hastalıklarının hemen hemen yarısını teşkil eden ve çok değişik şekiller gösteren bir deri hastalığıdır. Genellikle deri bozukluğuna elverişli bir ortamda içten veya dışarıdan alerjik bir etkilenme ve iltihapla başlar. Kırmızı bir zeminde ufak su toplamaları , kabuk teşekkülü ve kaşıntı vardır.  Bir alerjik reaksiyon olarak meydana gelen egzama yaranın biçimine, seyrine ve yerine göre sınıflandırılan ve isimlendirilen bir hastalıktır.

Akut Egzama. Deride kaşıntı ve yanma hissi ile başlar. Daha sonra bir toplu iğne başı  cesametinde veya daha büyük berrak sıvı ihtiva eden ve adına vezikül denen kesecikler meydana gelir. Bazen bu veziküller acıtmadan kurur ve kabuklanır.  Buna kuru egzama denir. Bazen veziküller birbiri ile birleşerek içi su dolu kabarcık yani bül halini alır ve iltihaplanarak görünen bir karakter kazanır. Buna iltihaplı egzama veya sulu egzama denir. Sızıntı kesildiği zaman  deri ince frajil kırmızı adeta vernik sürülmüş gibidir, ince beyaz skuam denen kabuklar meydana gelir ve onlarda döküldükten sonra deri eski haline döner.

Akut egzamalar bazen kaybolmazlar ve değişik şekillerde devam ederek kronik bir hal alırlar

Kontakt Egzama:  Alerjen madde olarak bazı ilaçların (penisilin, sulfamid, iyot, novakain vb) kozmetik maddelerin, giyeceklerin,  bitkilerin deriye teması ile meydana gelen egzamalar için kullanılan terimdir.

Alerjinin doğuştan mevcut olduğu aşırı duyarlı kişilerde ekseriya astım saman nezlesi gibi hstalıklarla beraber görülen şekline atopik egzama denir.

Atopik egzama atopik dermatit döküntü ve kaşıntıya neden olan kronik ve alevlenmelerle seyreden bir deri hastalığıdır. Genellikle ailesinde astım ve alerjik rinit gibi ‘atopi’ (alerji) öyküsü bulunan kişilerde görülür.

En sık görülen temas egzaması kozmetiklerden ve saç boyasından kaynaklanmaktadır. Güzellik ürünleri ( Özelliklede kokulu olanlar) yüz egzamalarına neden olabilir. Tırnak cilası tırnaklarda egzama yapmaz  ancak egzamanın göz kapaklarında görülmesine neden olabilir. Giysilerin neden olduğu egzamalar genellikle kauçuktan ve sentetik dokumalardan kaynaklanır. Boyundaki egzama çoğunlukla yüksek yakalı kazak hırka giyilmesinden kaynaklanır. Ayak egzaması ayakkabıdan (deri, boya, cila yada yapıştırıcıdan) kaynaklanır. Madenler (özellikle nikel)  temas egzamasına (saat, bilezik, zincir) neden olabilir.  Deri testleri temas egzamasının nedenini tespitte yardımcı olabilir.

Egzamanın bir nedeni de inek sütüdür. Bebeğinizin inek sütüne karşı hassasiyeti varsa  keçi sütü ya da soya sütü deneyebilirsiniz. İne sütüne karşı çok hassas olan çocuklarda sütün tüketimini tamamen bırakmak gerekebilir.

Egzamanın tedavisi deri hastalıkları uzmanlarının en çok karşılaştıkları güçlüklerden dir. Tedavide alerji (alerjiyi oluşturan nedenin) bulunup ortadan kaldırılması  hassasiyetin giderilmesi ve antihis tammiklerin kullanılması esastır.

Perhiz: Bulgur, yumurta ekşi, baharat, kırmızı ve yağlı et, katı yağlar yenmemelidir.