Hangi Bitkisel Çaylar Metabolizmamızı Hızlandırır?

İçtiğimiz bazı bitki çayları metabolizmamızı hızlandırılar. Bunlar nelerdir ne şekilde kullanmak gerekir bunla ilgili yazımızı mutlaka okuyunuz.

Uzman Diyetisyen Serap Hanım’a sorduk işte açıklayıcı ve güzel cevabı:

Bitkisel çaylar denildiğinde bir çok bitkinin çayı bu kategoride yer almaktadır. En temel dediğimiz yani aslında en sık tükettiğimiz çayları düşünecek olursak; yeşil çay ve siyah çaydan bahsedebiliriz. Bu içeceklerde kafein ve tein dediğimiz maddeler yer aldığı için uyarı özellik taşırlar ve metabolizma hızını uyaracağı için aynı zamanda da metabolizma hızımızı da desteklemektedirler.

Bir diğer bitki çayı grubu da karışık bitkilerden oluşan çaylardır. Bunlar arasında da en dikkat edilmesi gereken özellik sinameki denilen bitkinin bulunduğu çayları sıklıkla tüketmemektir. Çünkü sinameki güçlü bir müsildir ve bağırsak fonksiyonlarını hızlandırır. Bu nedenle de vitamin, mineral yetmezliklerine ve bağırsak tembelleşmesine neden olabilmektedir. İçeriği bilinmeyen bitki çaylarını bu ve benzeri etkileri kestiremediğimiz için tercih etmemenizi öneriyoruz.

Metabolizma hızımızı dengelemek açısından siyah çay, yeşil çay, ıhlamur, ada çayı gibi bitki çaylarına daha ağırlık verebiliriz.

Bitki çayı tüketimi söz konusu olduğunda bir demlik demleyip tüm gün boyunca o çayı içmek doğru bir davranış değildir. Günde 2-3 fincan bitki çayı tüketmek en sağlıklısıdır. Çünkü bu çayların aynı zamanda vücuttan su atıcı etkisi de vardır. Vücuttaki su dengesini bozmamak adına sadece 2-3 fincan gibi gün içerisinde tüketmek daha doğru olmaktadır.