Genç Kalmak İçin  Çaylar

 

Genç kalmak, asırlardır tüm insanlığın ilgisini çekmiş ve uğrunda çok fazla uğraşılmış bir konudur. Aslında genç kalmak için tek bir koşul var: “Sağlıklı yaşamak” Sağlıklı yaşam dendiğinde spor yapmak, düzenli uyumak ve dengeli beslenmek aklımıza yerleşmiştir. Bu tanım her ne kadar klişe gibi gelse de, çok doğrudur. Tabi ki biraz çay desteği almak her zaman çok iyidir.

Genç olma konusunda beynin rolü büyüktür. Daha taze ve zinde olmak için zindelik veren biberiye çayını tercih edebilirsiniz. Bu çay daha hızlı anlamaya ve daha çabuk öğrenmeye yardımcı olur. Gününüzü daha canlı ve zinde yaşamak için iyi uyku da çok önemlidir. Bu nedenle uyumadan önce ılık ılık içilecek papatya-lavanta karışımı hem sinirlerinizi gevşetecek hem de uykunuzu daha rahat bir hale getirecektir.

Vücudumuzu genç tutmak için bol bol sıvı tüketmemiz gerekir. Bu yolla vücudumuzdaki zararlı maddeleri uzaklaştırıp hem daha sağlıklı hem de genç görünmemizi sağlar. Isırgan otu ve ıhlamur gibi bitki çayları bu konuda çok yararlıdır. Aynı zamanda bu çayları hazırlarken içerisine bir miktar rezene de eklerseniz bünyenizi kalsiyum açısından da desteklemiş olursunuz.

Genç olmaktan kastınız genç görünmekse eğer cildinizi çayla tazeleyin. Demlediğiniz yeşil çayı içtikten sonra atmayın, dolaba saklayın sabah pamukla üzerine bastırıp teninize uygulayın. Çay hazırladınız ve bitiremediniz mi? Soğumasını bekleyin ve yine pamuğu içine daldırıp cildinize uygulayın. Gözeneklerinizin açıldığını hissedeceksiniz.

Kısacası çay, hemen hemen her şeyde olduğu gibi gençleşme konusunda da yararlıdır. Afiyetle içiniz.