Ekinezya Çayı İle Soğukalgınlığından Kurtulun

Bu kış günlerinde içinizi ısıtmasının yanısıra bağışıklık sisteminizi de güçlendirecek, üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkisi bulunan “Ekinezya” bitkisiyle ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.

Öncelikle şunu tahmin etmiş olmalısınız ki ekinezya sadece üst solunum yolunu açıp bağışıklık sistemini güçlendirmez. Tabi ki daha başka özellikleri de var. Ekinezyadan solunum yolu hastalıklarına ve soğuk algınlığına karşı çokça faydalanılır. Ekinezyadan bu konuda yararlanılmasının nedenlerinin başında virüslere karşı koruyucu etkisinin olması geliyor. Tabi bu “Virüslere karşı koruyucu” özelliği, uçuk virüsüne de karşı koruyucu olmasından dolayı beraberinde vücudu uçuktan da koruma özelliğini getiriyor. Üst solunum yolunu enfeksiyonlardan korurken bağışıklık sistemini de güçlendirici bir etkiye sahiptir.

Ekinezya çayı demlemek için toprak üstünde kalan kısımlarının 10-15 dakika süreyle kaynar suda bekletmek gerekir. Bu işlemden sonra süzerek içebilirsiniz. Ekinezya çayı günde en fazla 5-6 defa içilmelidir. Bir kupa için bir çay kaşığı ekinezya yeterlidir.