Eklem Ağrılarına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

 

Eklem romatizmasının, eklem yerlerinde ağrı, şişme ve hareket zorluğu şeklinde belirtileri olur. Kas romatizması ise genellikle şiddetli soğuk algınlığının sebep olduğu, adele ağrısı ve hareket zorluğu şeklinde  belirtisi görülür. Papatya, melisa, lavanta ve anoson bitkilerinin ağrıları kesme özelliği vardır. Bu bitkilerin çaylarını kullanabilirsiniz. Omega 3 yağının iltihap ve ağrılara karşı olumlu etkisi vardır. Zencefil, biberiye, kekik, karanfil ve mercan köşk baharatlarını yemeklerinizde bol miktarda kullanabilirsiniz. Ayrıca ülkemizde pek çok yerinde bulunan kaplıcalar da bu hastalığın giderilmesinde size yardımcı olacaktır. Bunların dışında size şu bitki kürlerini önerebiliriz.

1.     1 bardak kaynar suya 10 gr hindibağını kıyarak koyunuz.10 dakika bekletin ve günde 1-2 bardak içiniz.

2.     10 gr sarımsağı ezip üzerine 10 gr ılık su koyunuz 24 saat bekletip suyunu süzüp günde 15-20 damla içiniz.

3.     Siyatik, lumbago ve kollarda ve bacaklarda meydana gelen sinir ağrılarında  zencefil, havlıcan ve şam fıstığını bala batırarak macun yapın ve sabah akşam birer tatlı kaşığı  bu karışımdan yutun.

4.     Ateşli iltihaplı romatizma için 1 bardak kaynar suya 2-6 gr mührü süleyma kökü doğranarak konur. 10 dk bekletilir ve günde 2-3 defa 1 su bardağı içilir.

5.     Kas romatizması için 1 bardak suya 10 gr. enginar yaprağı konur. 15 dakika kaynatılır. 20 dakika bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Ardıç yağı ilen ağrıyan yerlere masaj yapılır.

6.     Kas romatizması için zeravent kökü  1 barak kaynar suya 2-4 gr konur. 10 dk bekletilir. Balla tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilir.

 

Etiketler: Eklem, rahatsızlığı, artrit, kas, adale, kemik, ağrıması, romatizma, yaşlılık, doğadanderman, İstanbul, bitkisel, bursa, maranki, saraoğlu, doğadan derman