Dişleri Güçlendiren Besinler  

Çürüyen ve dökülen dişler, diş ağrısı, diş minesinin kırılması bunlar günlük hayatta sık sık rastladığımız sorunlar. Peki dişleri nasıl güçlendirebiliriz. Dişleri güçlendirmek için neler yemeliyiz işte makalemiz bu konu ile ilgili

*Süt:

Kemiklere olduğu kadar dişler içinde kalsiyum açısından önemli bir yer tutar. Diş eti hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olur ve çene kemiğini güçlendirir. Son zamanlarda bir çok hastalık üzerinde büyük rol oynamıştır.

 

*Somon balığı:

Somon balığı ve uskumru gibi yağlı balıklarda diş ve diş etini korumayı sağlayan ve kalsiyum açısından zengin bir besinlerdir. Somon balığında bulunan D vitamini ağız sağlığı için çok önemlidir. Özellikle çocuklarda diş gelişimine yardımcı olan besinlerin başında yer alır.

 

*Portakal:

Portakal gibi turuçgillerde çene dişlerini tutan ve bağ dokusunu güçlendirerek diş etlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. O kadar güölüdür ki C vitamini olarak çok zengindir. Ayrıca diş eti iltihabını önler. Aynı zamanda içindeki florun sayesinde, dişin sert tabakasının yapısını geliştirerek, dişleri ağız içinde oluşan asitlere karşı korur.

 

*Çilek:

Portakal ve diğer narinciye meyveleri gibi C vitamini açısından zengindir. Diş etlernin gücünü ve bütünlüğünü korur, önemli bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda mevsiminde olgun bir çileği ezerek dişleri fırçalamak dişlerin beyazlamasını sağlar.

 

*Su:

Gıda atıklarının temizlenmesine yardımcı olur. Tükürük seviyesini yüksek tutar. Tükürüğün en önemli özelliğinden biri 

 

Etiketler: Keçi yağı ile egzama tedavisi, Egzemanın , belirtileri, hiemalis, doğadanderman, bursa, maranki, leke, mayasıl, bitkisel, doğada derman