Depresyona Karşı Bitkiler

Depresyon nedir?;

Kişinin sosyal işlevlerini ve günlük yaşama dair etkinliklerini rahatsız edecek dereceye ulaşmış, üzüntü veya keder durumudur. Kişinin duyguları, düşünceleri, davranışları ve bedeninin bazı işlevlerinde değişiklikler meydana getirir.

Belirtileri nelerdir?;

Hayattan zevk kaybı, ilgi azalması, konsantrasyon bozukluğu, dikkatte azalma ve unutkanlık, kararsızlık, değersizlik hissi, suçluluk hissetme, karamsarlık, uykuda artış veya azalış, enerji azlığı, yorgunluk, çabuk rahatsız olma ve sinirlenme en belirgin belirtilerdir.

Sebepleri nedir?;

Çevresel faktörler, hormonal ve genetik bozukluklar, alkol ve uyuşturucu kullanımı asli sebeplerden olmakla birlikte, bazen şeker hastalığı, kansızlık, vitaminsizlik, guatr ve beyin tümörleri de sebep teşkil eder.

Not;Her türlü rahatsızlıklarınızda doktorunuza danışın. Doktorunuzun tavsiye ve tedavilerine uyun. Unutmayın ki bitkisel tedaviler asıl tedaviye yardımcı tedavilerdir. Bitkisel tedaviler için de daoktorunuza danışın.

Depresyona iyi gelen bitkiler:Unutmayın ciddi depresyonu mutlaka bir psikiyatrisin tedavi etmesi gerekir.

1-Bir tutam lavanta, bir tutam nane ve gül yaprağından çay yapın, günde 2-3 çay bardağı için.

2-Biberiye, bergamot, fesleğen, papatya, ada çayı, yasemin, lavanta, portakal çiçeği yağı depresyona iyi gelmektedir. Bu yağlar haricen kullanılır.

3- Adaçayı yapılarak günde 2-3 fincan içilir.

4-Semizotu;Magnezyum ve potasyum içerikli bu sebzenin yemeği çok iyi bir depresyon ilacıdır.

5-Lavanta, melisa, gül suyu, limon, sandal ağacı, kırmızı pul biber,ve nane koklamak olumlu etki yapar.

6-Sarı kantaron;Bitki içeriğindeki hipersinin anksiyetenin depresyona ve uyku düzensiliklerine iyi gelir. 1 bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaronu 10 dakika demleyin ve için.

7-Meyan kökü;Anti depresan bileşikler bakımından çok zengindir. makul miktarlarda içildiği vakit (günde 2-3 bardak) çok faydalıdır.

Etiketler: Stres, depresyon, bunalım, asabiyet, huzursuzluk, maranki, Saraçoğlu, doğadan derman,  passifica, lavanta, melisa, bitkisel tedavi, bursa, doğadanderman