Bunları Yiyin Yaşlanmayın
 
Erişimi çok kolay ve ucuz tercihler olan düzenli beslenme ile yaşlanmaya dur deyin. Yapacağınız sadece önerdiğimiz besinleri yemeniz.
 
Peki, nedir bu besinler?
1) Elma: Elma içerdiği pektin sayesinde kolesterolü azaltır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde ise serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar ve yaşlanmayı geciktirir.
2)Turunçgiller: İçerdikleri C vitamini sayesinde kollojen yapımına yardımcı olurlar. Güçlü antioksidan kaynağı olmaları nedeniyle yaşlanmayı geciktirirler.
3) Domates: Güçlü bir antioksidan ve kanser koruyucu etkisi olan likopenin en iyi kaynağıdır. Kalp hastalıkları, akciğer, ağız, kolon, rektum ve prostat kanserlerine karşı koruyucudur. Sigara içenlerin, likopeni normal insanlardan 3 kat daha fazla almaları gerekmektedir. 
4)Koyu yeşil yapraklılar: C vitamini, karotenoidler ve anti-kanser maddelerinden zengindirler. Yaşlanmayı geciktirmek için sofranızdan eksik etmemeniz gereken besinlerdir.
5)Brokoli: Günde ½ su bardağı brokoli yenilmesinin, akciğer, meme, mide, kolon (kalınbağırsak) ve prostat kanserlerine yakalanma riskini azalttığına dair araştırmalar mevcuttur. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan C vitamini ve beta karoten içermesi, liften zengin olması da kansere karşı koruyucu etkisini arttırmaktadır. Kolesterol seviyesini düşürmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeni ile genel sağlığınıza olumlu etkileri vardır. 
6)Sarımsak: Antioksidan, antihipertansif, antikanser, hipolipidemik, antiviral, antiseptik ve antibakteriyeldir. Sağlıklı bir kalp ve dolaşım için önemlidir. Kan basıncını ve kan kolesterolünü azaltır. 
7)Soya: İsoflavonlardan zengindir. Yaşa bağlı hormon dengesizliğinin önlenmesinde önemlidir. Hormona bağlı kanserlerin görülme risklerini azaltır. Haftada en az iki kere tüketilmesi gerekmektedir.
8)Yağlı tohumlar: E vitamini, selenyum, çinko ve esansiyel yağ asitlerinden zengindirler. Selenyum, bağışıklığı arttırmakta ve sağlıklı bir cilt için alınması elzem olmaktadır. Ceviz, iyi bir omega 3 kaynağıdır ve kan kolesterolünün düşmesi için yardımcıdır. 
9)Probiyotik – Prebiyotikler: Bağırsak sağlığını koruyarak sindirim sisteminin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan bu fonksiyonel besinler bağışıklığın sağlanması, kan kolesterol ve kan trigliserid düzeylerinin düşmesi, çeşitli enfeksiyon ve alerjilere karşı gösterdikleri olumlu etkileriyle oldukça önemlidirler.
 
Anti-Aging Beslenme Önerileri;
*Fazla miktarda karbonhidrat, şeker, tam yağlı süt ve süt ürünleri, kafein (çay, kahve, çikolata, kola), sigara, alkol, beyaz un, işlenmiş besinler, yapay renklendiriciler, katkı maddeleri, Monosodyum Glutamat (MSG), yağda kızarmış besinler, cipslerden uzak durun.
*Güçlü birer antioksidan kaynağı olan sebze ve meyvelere sofranızda yer verin.
*Tuzlanmış ve tütsülenmiş besinleri yemeyin.
*Kırmızı et tüketimini haftada 1-2 kezle sınırlayarak beyaz et;tavuk, balık tüketimine daha fazla yer verin.
*Et yemeklerinizi doymuş yağ içeriği yüksek olan etin kendi yağıyla pişirin, ekstra yağ ilave etmeyin.
*Kalsiyumun en iyi kaynağı olan süt ve süt ürünlerinde tam yağlı ürünler yerine yarım yağlı ya da yağsız ürünleri tercih edin.
*Tam tahıl ürünlerini kullanın.
*Kızartma-kavurmalar yerine haşlama, fırın, buğulama gibi sağlıklı yöntemleri tercih edin.
*Tüm vücut hücreleri için elzem olan suyu gündelik yaşamınızın bir parçası haline getirin.
*Sporu, en azından günlük rutin yürüyüşlerle destekleyerek hayatınızın bir parçası haline getirin ve fiziksel olarak aktif bir yaşam sürmeye çalışın.
 
 
Etiketler: Anti aging, yaşlanma, yaşlanmaya karşı, gençlik, genç kalma, doğadan derman, bursa, maranki, bitkisel tedavi, saraçoğlu, öz,