Böbrek Yetmezliğinde Bitkisel Tedavi

Böbrek yetmezliğinin tedavisindede bitkisel ürünler kullanılmaktadır. Kullanılan bitkisel ürünlerin gelişi güzel değil bir kontrol altında kullanılması gerekmektedir. Unutmamalıdır ki her şeyde olduğu gibi bitkisel ürünlerinde gelişigüzel ve fazla kullanımı vucut dengelerini bozmaktadır.

Işgın ve panax ginseng, böbrek yetmezliğinin tedavisinde yardımcı olmaktadır. Işgın özellikle diyabetik böbrek yetmezliğinde de yararlı olmaktadır.

Çörek otu yağı, içerdiği antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler taşıyan timokinon bileşeni başta olmak üzere çeşitli yararlı maddeleri barındırmaktadır. Çörek otu tohumu ve yağı kalp, karaciğer ve böbrek gibi hayati organların işlevlerinin korunmasını, çeşitli faktörlere bağlı hasar görmesini azaltmaktadır.

Yukarıda saydığımız doğal ürünlerin uygun hastalarda uygun dozlarda kullanılması ile böbrek yetmezliğinin ilerlemesi durdurulabilmekte, hastalığın şiddeti azaltılabilmektedir. Fakat bu ürünlerin hepsinin gelişi güzel kullanılmasının fayda yerine zarar getireceğini unutmamalıyız..

Böbrek yetmezliğinin tedavisinde bağırsak diyalizi denen yöntemde besinsel destekler kullanılmakta ve özellikle chitosan temel rol oynamaktadır. Sağlık için doğal ürünleri içeren Fitonatural markasının akademisyen danışman hocaları tarafından yeni geliştirilen Fitonatural Çin Geveni, Chitosan, Dong Quai Özüt kapsül böbrek yetmezliğinin ilerlemesinin durdurulmasında, böbrek yetmezliği nedeni ile dialize giren hastalarda yaşam kalitelerinin ve bozuk kan değerlerinin düzeltilmesinde yardımcı gıda takviyesidir. Günde üç defa birer kapsül yemek başlangıcında alınması önerilmektedir. Uzun süreli kullanım için 3 ay alınıp 2 hafta ara verilmesi ,böylece yıllarca kullanımı emniyetlidir. 

Böbrek yetmezliğinin ilerlemesinde kanda yüksek olan fosfat düzeyleri temel rol oynamaktadır. Bu nedenle fosforu düşürmek için diyetimize de dikkat etmemiz gereklidir. Diyette kaçınmamız gereken fosforu yüksek olan yiyecekler şunlardır:

*İçecekler: bira, çikolata ve kakaolu ürünler, sütten yapılan içecekler, koyu renkli kolalar, kutu buzlu çay (iced tea).

*Süt ürünleri: peynir, krema, dondurma, süt, puding, kremalı çorba, yoğurt.

*Protein: yengeç, kerevit, kerevides, istakoz, balık yumurtası, sığır karaciğeri, tavuk karaciğeri, istiridye, iç organlar, sardalya

*Sebzeler: konserve ve taze fasülye, kuru fasülye, bezelye, nohut, barbunya, mercimek

*Diğerleri: kepek, mısır gevreği, bira mayası, karamela, fındık, çekirdekler, bütün tahıl ürünleri.

 

Etiketler: Böbrek, yetmezliği, kifayetsizliği, maranki, doğadanderman, bikisel çözüm, bursa, doğadan derman, Saraçoğlu, Nefriform