Antidepresan Kürleri Uygulamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


1)   Geleneksel   tıp,    bu    bitkiyi kullanmaktadır.   Hafif  ve   orta şiddetteki depresyon tedavisinde önermektedir.
2)   Hekiminiz kullandığınız antidepresan ilacınızı yavaş yavaş azaltmanıza karar verdiyse ve tekrar eski depresyon hallerim tekrarlarsa endişesi çekiyorsanız, hekiminize danışarak. Kantaron bitkisinin desteğini alabilirsiniz. Avrupa’da çok sayıda hekim antidepresan ilaçları azaltırken, kantaron bitkisinin desteğini hastalarına sunarak, tekrar başa dönme riskini veya endişesini minimuma indirmektedirler.
3)   Özellikle kemoterapi veya radyoterapi alan veya alacak olan hastaların Kantaron bitkisini kullanmamaları gerekir.
4)   Işın tedavisi ve/veya kemoterapi alan hastalarda trombozit (platelet) değerleri düşüş gösterebilmektedir. Kantaron bitkisinin içeriğinde bulunan hyperosid maddesi, trombozit düşüşüne neden olabilmektedir.
5)   Kanama riski olan siroz hastalarının da Kantaron bitkisinden uzak durması gerekir.
6)   Oniki yaş altı çocukların herhangi bir kürü hekimlerine danışmadan uygulamalarını kesinlikle önermiyorum.
7)   Aksi belirtilmedikçe aynı anda birden fazla kür uygulanmamalıdır. Herhangi bir kürün uygulama süresi tamamlanmadan da başka bir bitki çayı { yeşil çay, papatya, ıhlamur, adaçayı, gibi…) içilmemelidir.
8)   Tüm kürlerin çelik veya emaye kaplarda hazırlanması gerekmektedir.
9)   Kullanacağınız bitkinin raf ömrünün bir yılı geçmemiş olmasına dikkat ediniz.

Antidepresan Kürleri


Bir bardak kaynamakta olan klorsuz suya bir tatlı kaşığı kantaron bitkisi ( kökleri hariç) ilave edilir ve kısık ateşte ağzı kapalı olarak üç dakika kaynatılır. Ilıyınca süzülür. Onbeş gün boyunca günde bir kez öğleden evvel içilecektir. Her defasında taze hazırlanmalıdır. Onbeş gün sonunda beş gün ara verilecektir ve bu aradan sonra onbeş günlük kür tekrarlanacaktır. Toplam uygulama süresi otuz gündür. Hastalığın seyrine göre dönem dönem kür tekrar edilebilir.

Antidepresan Kürleri kullanmadan önce mutlaka;  Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız, öncelikle, bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, bu kitaptaki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Bu kitabın içindeki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur

Antidepresan Kürleri Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlunun bilgilerinden faydalanılarak hazırlanmıştır.