Bel Soğukluğu Nedir?

 

Bel soğukluğu tıp dilinde gonore denilen bir çeşit zührevi hastalıktır. Sadece cinsi münasebetle bulaşır. İdrar yollarında acıma, yanma, şişlik ve akıntı ile belirir. Akıntı cerahatlıdır. Bu cerehat ellere bulaşacak ve eller de gözlere sürülecek olursa, körlüğe neden olabilir. Kadınlarda da, beyazımtırak cerahatlı akıntı, sık sık idrara gitme, idrar yaparken ağrı ve yanma ile kendini gösterir. Üreme organlarında akıntı görüldüğünde, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde kendisinde bel soğukluğu görülen, bu hastalığı cinsel ilişkide bulunduğu herkese bulaştırır.

Bel soğukluğu bir bakteri enfeksiyonudur. Hastalık, cinsel yolla bulaşır. Hem erkekte hem de kadında belirtisiz seyredebilir. Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi erkekten kadına bulaşması daha kolaydır. Özellikle genç erkek ve kadınlarda sık görülür. Kadınlarda yaptığı enfeksiyona pelvik enfeksiyon adı verilir.

Bel soğukluğu “gonore” erkeklerde penis başından meni görünümünde akıntı ve idrar yaparken yanma ile seyreden enfeksiyonu tarif etmek için kullanılan bir terimdir.

Etiketler: Bel, soğukluğu, genore, cinsellik, zührevi, penis, kadın, erkek, genelev, cinsel, hastalık, doğadanderman, bursa, doğadan derman, bitkisel, tedavi, maranki, saraçoğlu