Bayanlar Cinsel Soğukluğu Yenmek Sizin Elinizde

Toplumumuzda kadınların belli bir bölümü cinsel soğukluk yaşıyor. Bu durum ise çiftler arasında olumsuzluk yaratıyor. Kadınların bu sorunu aşıp eşleri ile olan yaşam kalitelerini yükseltmeleri kendi ellerinde.

Bayanlar işte bu sorununuzu yenmede size yardımcı olacak kısa makalemiz aşağıda. Umarız size yardımcı olur.

Frijitlik gibi, cinsel isteğin olmadığı durumlardan şikayet eden çok sayıda kadın vardır. Frijitliğin nedenlerini tam olarak sıralamak mümkün değildir. Tabii bunun yanında, kadınları cinsellikten uzaklaştıran birçok etken olduğu da belirtilebilir. Bu etkenler genellikle kadından kadına değişir. Bazı kadınlar tamamen cinsellikten uzaklaşıp, hiçbir istek duymaz, kimileri ise istek duymalarına rağmen orgazm yaşayamaz. Fakat frijitliğe yol açan ortak nedenler şöyle sıralanabilir: 

*Toplumsal Baskılar Cinsel Soğukluğa Yol Açabilir
Cinsel soğukluk yaşayan kadınların neredeyse hepsinde cinselliği benimseyememe, cinselliği kötü bir şey gibi görme sorunu vardır. Böyle kadınlar cinselliğe olumsuz bir gözle bakarlar. Hatta bu kadınlar, kendileriyle birlikte olmak isteyen erkekleri bile düşman gibi görür, onu arzulasalar bile, bunu utanç duyucu bulurlar. Böylece kadın sevişmenin onur kırıcı olduğuna inanırlar. Bu da kendine güven duygusunun azalmasına ve sürekli kontrol mekanizmasının çalıştırılmasına neden olur. 

*Annelik Duygusu İsteği Köreltebilir
Özellikle bazı çocuk sahibi kadınlarda cinsel kimlik yeterince oturmamış olabilir. Kadın cinselliği sadece anne olmanın bir yolu olarak görür. Bu emeline ulaştıktan sonra da sadece çocukları için yaşamaya çalışır. Böyle kadınlar kendi isteklerini geri plana atarak, giderek cinsellikten uzaklaşırlar. Bu da doğal olarak isteksizliği beraberinde getirir.

*Utanç Duygusu Cinsellikten Utanmayı Beraberinde Getirir
Cinsel isteğin azalması, utangaçlığa bağlı olarak gelişebilir. Kadının kendi vücudundan utanması, ilişkiye girmesini güçleştirir. Bu tip kadınlar aydınlıkta sevişmek istemezler. Seviştikleri ortam karanlık ve kimsenin onları duyamayacağı yerler olmalıdır. Utangaçlıkları her zaman onlar için bir engeldir.

*Fizyolojik Faktörler de Cinsel Soğukluk Yaratabilir
Sadece psikolojik faktörler değil, fizyolojik nedenler de kadının cinselliğe karşı soğumasına yol açabilir. Vajinada kuruluk, çeşitli yaralar, cinsel ilişkinin acılı yaşanması gibi nedenler, kadını isteksiz yapabilir. Günümüzde vajinadaki kuruluğu giderecek birçok preparat bulmak mümkün. Fizyolojik nedenlerden bir tanesi de vajinismustur. Yani vajina kaslarının istem dışı olarak kasılması ve birleşmenin mümkün olmaması.

*Mastürbasyonda Önyargılar Yok Edilmeli
Uzun süre sadece veya sık,sık mastürbasyon yapan kadınların, bir tek klitoris orgazmı yaşayabilecekleri inancı yanlıştır. Ancak bu tip kadınlar için klitoral orgazm da büyük önem taşıyabilir. Burada eşlerin buna saygı göstermesi ve kadını bu şekilde uyarması doğru bir davranıştır. Aksi halde kadınların cinsel soğukluk yaşamaları mümkündür.

*Şartlanmalar Tatminsizliğe Yol Açar
Cinsel soğukluk nedenlerinden biri de, sevişmek için sürekli belirli koşulların beklenmesidir. Örneğin; çocuklar yatsın, yatağa girilsin, televizyondaki film bitsin, yemek yensin gibi kısıtlamalar, kadını yavaş,yavaş cinsellikten soğutmaya başlar.

*Olumsuz Tecrübeler Cinsel İsteğe Darbe Vurabilir
Geçmişte yaşanmış olumsuz tecrübeler de cinsel soğukluğa yol açabilir. Kişilerin cinsellikle ilgili hafızaları genellikle kötü olayları hatırlar. Kötü yaşanmış bir deneyim, başarısız, umut kırıcı bir birleşme, ilişki sırasında kadının aklına geldiği anda o anın büyüsü biter. Ancak bunun önüne geçmek, kadının kendi elindedir. İnsanlar, isterlerse hafızaları üzerinde etkili olabilirler. Aklınıza gelen kötü düşüncelerden uzaklaşmaya çalışın. Bir süre sonra onlardan kurtulduğunuzu ve sadece iyi şeyleri hatırladığınızı fark edeceksiniz. 

Cinsel soğukluğa yol açan etkenlerin çoğu psikolojiktir. Bunlar aslında çözülmesi çok kolay olan sorunlar. Fizyolojik nedenler daha çok doktor kontrolü altında giderilebilir. Bütün problemlerin çözümünde en önemli şart, istekli olmaktır. Ancak cinsel soğukluğu yenmek sadece kadının çabalarıyla mümkün değildir. Çiftler hep birlikte bu problemin üzerine gitmeli ve birbirlerini destekleyerek çözüm aramalıdır. 

Cinsel Soğukluğun Çözümü İçin...
Her problemde olduğu gibi, cinsel soğuklukta da çözüme ulaşmak için sorunun kaynağı bulunmalı. Bunun için de kadının öncelikle kendini iyi değerlendirmesi, etkilendiği nedenleri araştırması gerekir. 

-Psikoterapi: Psikoterapi, kadının sorunlarını yenmesi için gereklidir. Engellerin ne olduğu bilinmeden, içlerindeki yasakları ve tabuları kırmadan, cinsel soğukluğu tedavi etmek mümkün değildir. Bu arada psikoterapilerin yanı sıra, kadın vücudunu tanımaya, cinselliğini keşfetmeye ve hislerini harekete geçirmeye yönelik de uygulamalar yapmalı.  

-İletişim Terapileri: Eşlerin birbirlerini yeniden tanımaları, yeniden keşfetmeleri, birbirlerini yeniden anlamaya başlamaları için konuşmaları gerekir. Erkeklerin de, kadınların da konuşmadan birbirlerini anlamaları mümkün değildir. Cinsel soğukluğu olan kadının sorunlarını kabullenmesi, eşiyle birlikte konuşarak nedenleri araştırması ve eğer eşinden kaynaklanan sorunlar varsa, bunları birlikte çözümlemeye yönelmesi gerekir. 

Ayrıca sevişme pozisyonlarının değiştirilmesi ve cinsel beraberlikte değişik şeylerin denenmesi de, bazı soğuklukları yenmede etkili olabilir. Böylelikle hem rutinlikten kurtulunur, hem de istek artırılır. Ayrıca yeni pozisyon ve teknikler yeni heyecanlar doğurur ve kadının yeniden cinsellikten zevk almasını sağlar.

 

http://dogadanderman.com/bitkisel/maximan.html

 

Etiketler: Cinsellik, cinsel soğukluk, cinsel isteksizlik, menapoz, andropoz, ereksiyon, seks, sertleşme, frijid, vajinismus, doğadanderman, İstanbul, bitkisel, bursa, doğadan derman, maranki, saraçoğlu