Basur Belirtileri
 
Dış Basur
 
Dış basurlarda genellikle rektal ağrı baş gösterir. Genellikle kan, derinin altında sert ve ağrılı bir kütle olarak birikir, buna pıhtılı hemoroid adı verilir. Büyük abdest esnasında zorlanma yaşarsanız tuvalet kağıdında kan lekesiyle de karşılaşabilirsiniz.
 
İç Basur
 
Hemoroid vakalarının en belirgin semptomu rektal kanamadır. Normal bir tuvalet ihtiyacından sonra, tuvalet kağıdında, ya da tuvaletin kendisinde parlak kırmızı kan lekesine rastlayabilirsiniz.
 
İç hemoroidin diğer belirtileri
 
• Kaşınma: Bu en sık karşılanan şikayetlerdendir, iç hemoroid vakalarında genellikle mukoza salgısı sızıntısı olduğundan, anal derideki tahriş, kaşıntıya sebebiyet verir.
• Deri Tahrişi: Anüsten dışarı doğru çıkıntı yapan büyük hemoroidlerde salgıya rastlandığından orta kuvvette bir tahriş görülebilir.
• Rahatsızlık: Büyük abdestinizi yaptıktan sonra tekrar tuvalet ihtiyacı içinde olabilirsiniz. Bu rahatsızlık verici duygunun sebebi, kalın bağırsağın son bölümündeki hemoroidin dışa doğru çıkmasıdır. Genellikle basur ne kadar büyükse, verdiği rahatsızlık da o kadar büyük olur.
• Ağrı: İç hemoroid vakalarının çoğu ağrısızdır. Ama anüsten dışarı çıkan büyük hemoroidler, eğer şişer ve anüsü kontrol eden kaslar tarafından sıkıştırılırlarsa ağrı oluşur. Şiddetli ağrı ise, hemoroide kan ikmalinin kesilmiş olduğunun göstergesi olabilir. (Boğulmuş hemoroid) acil tedavi gerektirir.

 

http://dogadanderman.com/bitkisel/greenstore-pilleses-set.html