Balgam Tedavisinde şifalı Bitkiler
 
Herkesin yaşamında birkaç kez karşılaştığı balgam tedavisinde kullanılan şifalı bitkiler de mevcuttur. Özellikle ayva yaprağı çayı çok etkili bir balgam söktürücüdür. Bunun yanında meyan kökü ve zencefil karışımı çay da kullanılmaktadır.
 
Balgam Söktürücüler
 
*Ihlamur çayı da sıcak suda demlenerek tüketilebilir.Balgam sorununda kesinlikle mentol kullanımından kaçınmalısınız. Bu anlık ferahlama hissi verir ancak tahribatı tetiklemektedir. Ses tellerine olumsuz etki yapmaktadır.
 
*Ay çiçeği yaprağı da suda 5 dakika demlendirilip tüketilebilir.Balgam sorunu yaşadığınız günlerde kirli havadan uzaklaşmalısınız. Sigara kullanımını aza indirgemeli hatta sıfırlamalısınız.
 
*Antep fıstığını ezip bal ile karıştırıp sabahları aç karna bu karışımı bir tatlı kasığı yiyip ve yaklaşık 1 saat kadar bir sürede bir şey yenilip içilmeden bekletilmesi de balgamın atılmasına ve solunum yollarının yumuşatılmasına yardımcı olur.
 
*Her gün düzenli bal kullanımı ve gece yatmadan önce veya sabahları uyanınca ılık süt içilmesi balgam sorununu çözmektedir.
 
 
 
Balgam Sökücü Bitki
 
Balgam sorunu yaşanılan günlerde acı yiyeceklerden ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmasında fayda vardır. Aşırı sıcak ya da soğuk sıvıların tüketimini de kesmelisiniz.Özellikle sıcak sıvı tüketimi halk arasında balgama karsı en yaygın kullanılan yöntemdir ancak bu balgam içindeki bakterilerin çoğalmasını tetikleyerek başka hastalıklara sebebiyet verebilir.
 
Ayrıca sıcak sıvı tüketimi boğazda oluşabilecek tahribatı hızlandırmaktadır.Her şeyden önce balgam sorunu yaşayan kişi öksürmelerin ya da yarım öksürme yani tıksırık olarak isimlendirilen durumların sıklaşması durumunda ya da nefes alıp verme de güçlük çekmeye başladığında mutlaka bir uzmana danışmalıdır.
 
http://dogadanderman.com/bitkisel/greenstore-samal.html
 
 
Etiketler: Balgam, kanlı, balgam, öksürük, bronşit, sümüksü, bursa, bitkisel, maranki, saraçoğlu, çaylar, bitki